Zahraničí

Salvador vytáhl do boje proti gangům. Jedno z největších měst obklíčilo 10 tisíc vojáků

Salvador vytáhl do boje proti gangům. Jedno z největších měst obklíčilo 10 tisíc vojáků
Zdroj: Profimedia

Masivní operací armády vyvrcholil rozsáhlý zásah salvadorské vlády proti gangům, které začátkem tohoto roku v zemi rozpoutaly nebývalou vlnu násilí. Prezident Nayib Bukele oznámil, že přibližně 10 tisíc vojáků obklíčilo 300tisícové město Soyapango a příslušníci speciálních jednotek začali prohledávat dům od domu a pátrat po členech gangů.

BBC uvádí, že vojáci a policisté obsadili všechny silnice vedoucí do města a kontrolují doklady každého, kdo se pokusí město opustit. Ministr spravedlnosti uvedl, že zatím bylo zatčeno 12 osob.

Soyapango je jedním z největších měst Salvadoru a žije v něm více než 290 tisíc lidí. Město, které leží pouhých 13 km západně od hlavního města San Salvador, je již delší dobu nechvalně známé svou vysokou kriminalitou, za kterou stojí právě činnosti gangů.

Související obsah

"Od této chvíle je obec Soyapango zcela obklíčena," napsal prezident Bukele na twitteru. "Extrakční týmy policie a armády mají za úkol postupně pozatýkat všechny členy gangů, kteří se tam stále nacházejí," dodal. A uvedl, že zásah je součástí "operace proti zločincům, nikoli proti poctivým občanům".

Vláda zveřejnila snímky, které na kontrolních bodech kolem města zachycují ozbrojené vojáky v neprůstřelných vestách a s útočnými puškami před městem. Jedna z obyvatelek Guadalupe Perezová řekla agentuře AFP, že zátah byl pro ni vítaným překvapením.

"Prohledávají vás a chtějí po vás doklady, aby si ověřili, kde žijete, ale to je v pořádku. Je to všechno pro naši bezpečnost," řekla 53letá žena. Od konce března, kdy prezident Bukele vyhlásil výjimečný stav, bylo v 6,5milionové zemi zatčeno více než 58 000 lidí.

Skupiny na ochranu práv kritizovaly tvrdá opatření, která policii umožňují zadržet podezřelé osoby bez soudního příkazu, protože podle nich často vedla ke svévolnému zatýkání.

Prezidentovi spojenci však tvrdí, že takovéto zásahy jsou nezbytné zejména poté, co 26. března vyvrcholila vlna gangsterského běsnění, kdy během jediného dne bylo v zemi zavražděno 62 lidí. Nedávný průzkum Středoamerické univerzity (UCA) ukázal, že 75,9 % Salvadorců výjimečný stav schvaluje.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz