Zahraničí

Čína podlehla nátlaku obyvatel. Po vlně protestů uvolňuje covidové restrikce

Čína podlehla nátlaku obyvatel. Po vlně protestů uvolňuje covidové restrikce
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Čína začíná zmírňovat přísné covidové restrikce. Uvolnění pravidel založených na nulové toleranci covidu přichází poté, co se zemí prohnala vlna protestů. Tamní obyvatelé se nebouřili ale jen kvůli opatřením.

Čínské úřady zmírnily požadavky na testování na covid-19. Uvolňování začalo po celostátních protestech tamních obyvatel. Čína doposud razila tvrdá pravidla založená na nulové toleranci covidu-19.

Více než 20 měst včetně Pekingu, Šen-čenu, Wu-chanu a města Čcheng-tu zrušilo povinnost negativního testu na covid ve veřejné dopravě, uvádí deník CNN. Prokazovat se teď nemusí ani lidé docházející do práce.

Stejná pravidla platí i v Šanghaji, kde byl letos zavedený tvrdý dvouměsíční lockdown. Tamní obyvatelé nově nepotřebují negativní testy ani při vstupu na veřejné prostranství, jako jsou parky či turistická místa.

Související obsah

​Povinné testování ukončilo i město Chang-čou na východě Číny. Nadále se však musí testovat děti ve školách a školkách a lidé, kteří žijí v domovech pro seniory či je navštěvují.

Město Hangzhou, domov technologického gigantu Alibaba Group Holding, také oznámilo, že upustí od požadavků na testování pro vstup na většinu veřejných míst a dopravních prostředků. Navíc podle deníku Japan Times již nejsou vyžadovány testy pro nákup některých léků.

Kromě covidových opatření ale lidé protestovali i proti čínské politice a stále se zpřísňující cenzuře. Někteří demonstranti požadovali větší svobodu, jiní odsuzovali diktaturu, a další dokonce vyzývali prezidenta Si Ťin-pchinga, aby odstoupil.

Čína se připravuje na válku, oznámil její prezident:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz