MS ve fotbale 2022

Číňané pod nátlakem covid propagandy. Státní TV je mystifikuje o MS v Kataru

Číňané pod nátlakem covid propagandy. Státní TV je mystifikuje o MS v Kataru
Protestující Číňané proti covidovým opatřením | Zdroj: Profimedia

Čína byla obviněna, že prostřednictvím státní televize CCTV zprostředkovává svým divákům jiné záběry, než mohou vidět fanoušci ze zbytku světa. Není totiž žádoucí, aby Číňané v televizi viděli, že diváci v Kataru nemusí mít během zápasu roušky. Jakékoliv detailní záběry do publika cenzurují a nahrazují jinými díky tomu, že přenos běží s půlminutovým zpožděním.

V Číně stále panují přísná proticovidová opatření. Některé regiony jsou uzamčené a občané musí podstupovat testy na covid-19 každý den. Vznikají kvůli tomu velké pouliční protesty, kdy demonstranti vyzývají politiky k okamžité rezignaci. 

Tato pravidla ale ve zbytku světa neplatí, což se pochopitelně týká i mistrovství světa v Kataru, kde mohou fanoušci být bez jakéhokoliv omezení. Pro čínskou vládu ale není žádoucí, aby se tato informace dostala mezi místní občany, a tak zápasy v China Central Television (CCTV) vysílá s půlminutovým zpožděním, které jim umožní detailní záběry na fanoušky bez roušek vystřihnout. 

Související obsah

​Na tento problém upozorňuje na sociálních sítích řada zahraničních novinářů, mezi nimi Bill Birtles, který pro australskou televizi referuje o východní Asii. Dokládá to například na gólu Kanady z utkání proti Chorvatsku, kterým Alphonso Davies poslal svůj tým do vedení a o chvíli později mohli diváci vidět detailní záběry na radující se fanynky Kanady, které byly pochopitelně bez roušek. 

V čínské televizi CCTV jsou ale tyto záběry nahrazeny pohledem na radujícího se trenéra Kanady Johna Herdmana. A takových momentů je podle Birtlese během utkání mnohem více. Všiml si toho také novinář Mark Dreyer, jenž je zakladatelem China Sports Insider, který podobný vzorec chování čínské televize našel v zápase Tuniska s Austrálií. "To je úžasné. Kvůli odporu čínských fanoušků, kteří v Kataru viděli davy lidí bez roušek, místní televize nahrazuje tyto záběry pohledem na hráče a trenéry," napsal Dreyer na twitteru. 

Související obsah

​Podobně reaguje i Stephen McDonell, korespondent BBC z Číny. "Nemohl jsem tomu uvěřit, dokud jsem to sám nezkontroloval, ale uprostřed protestů proti covidovým opatřením zde CCTV ve svých přenosech vystřihuje záběry na diváky zblízka."

Celé je to reakce na to, že miliony lidí ve velkých městech, jako je Peking a Guanhzhou, byly o víkendu uzamčeny, což vyvolalo velké protesty. Do ulic vyšly stovky lidí, aby protestovaly proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a jeho opatřením. Kameraman BBC Edward Lawrence byl při natáčení těchto protestů zbit místní policií. 

V Číně to vře kvůli covidu. Lidé chtějí konec opatření i prezidenta Si Ťin-pchinga:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události