Zahraničí

Vyšetřovatelé získají přístup k tajným dokumentům. Trump se neodvolal proti zamítnutí žaloby

Vyšetřovatelé získají přístup k tajným dokumentům. Trump se neodvolal proti zamítnutí žaloby
Donald Trump | Zdroj: TV Nova

Bývalý prezident Donald Trump se ve čtvrtek odmítl odvolat proti soudnímu rozhodnutí, kterým byla zamítnuta jeho žaloba podaná kvůli zabavení dokumentů FBI v jeho domě v resortu Mar-a-Lago na Floridě. Vyšetřovatelé tak mají konečně otevřenou cestu k tomu, aby mohli prostudovat většinu dokumentů, které shromáždili při prohlídce, informuje NBC News.

Odvolací soud minulý týden zamítl Trumpovu žalobu, kterou podal po razii FBI uskutečněné 8. srpna v jeho floridském sídle. Soud také zrušil příkaz americké okresní soudkyně Aileen Cannonové, která jmenovala zvláštního zmocněnce, jenž měl přezkoumat stohy dokumentů získaných federálními agenty a zabránit vládě v jejich použití při vyšetřování Trumpova držení tajných záznamů.

Odvolací soud poskytl Trumpovi lhůtu do čtvrtka, aby se mohl odvolat k soudu 11. obvodu nebo k Nejvyššímu soudu a pokusil se získat odklad předtím, než příkaz vstoupí v platnost. Trump však žádné odvolání nepodal, píše server NBC News.

Související obsah

Ačkoli tým Trumpových právníků měl jen malou naději na zvrácení rozsudku, rozhodnutí vzdát se odvolání, o němž jako první informovala CNN, je poněkud překvapivé. Jeden z hlavních Trumpových poradců totiž krátce poté, co FBI prohledala sídlo v resortu Mar-a-Lago, uvedl, že Trump se pravděpodobně "proti všemu odvolá k Nejvyššímu soudu". A dodal: "Budeme bojovat proti všemu."

Zamítnutí omezení vyšetřování ministerstva spravedlnosti by mohlo vyšetřovatelům umožnit rychlejší postup v šetření. A konečně by tak mohli prozkoumat tisíce stran dokumentů, ke kterým jim byl dočasně odepřen přístup kvůli přezkumu dokumentů z hlediska ochrany osobních údajů.

Kvůli obavám, že si Trump po odchodu z funkce nezákonně ponechal oficiální dokumenty Bílého domu, zabavili federální agenti v Trumpově floridském sídle asi 11 000 záznamů, z nichž asi 100 bylo označeno jako tajné.

Odvolací soud zrušil část příkazu soudkyně Cannonové, který vyšetřovatelům bránil v tom, aby pracovali s utajovanými dokumenty při vyšetřování. Zakázal také zvláštnímu zmocněnci tyto dokumenty přezkoumat. Proti tomu se Trump v říjnu odvolal k Nejvyššímu soudu, ale prohrál.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz