Zajímavosti

Dlouhodobých následků covidu přibývá. Vědci narazili na další vážný problém

Dlouhodobých následků covidu přibývá. Vědci narazili na další vážný problém
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Covid-19 je sice hlavně nemocí dýchacích cest, z dlouhodobého hlediska ale může mít dopady i na jiné části lidského těla. Podle nedávné studie může být jedním z následků této nemoci například problém s krátkodobou pamětí.

Nedávná studie britských vědců z lékařské fakulty univerzit v Hulu a Yorku zkoumala vliv covidu-19 na krátkodobou paměť. Vědci k tomu využili internetové kvízy v kombinaci s anonymními dotazníky. Experimentu se zúčastnilo 3 722 lidí, kteří covid neprodělali, a 1 706 lidí, kteří se naopak nakazili.

"Chtěli jsme připravit výzkum, do kterého by se zapojilo co nejširší publikum, abychom mohli rychle posoudit dopady covidu na funkční krátkodobou paměť," popisoval pozadí studie neurolog Aziz Asghar v rozhovoru pro domovskou fakultu.

Související obsah

Ze studie jasně vyšlo, že pacienti po covidu měli horší paměť než ti, kteří nemoc neprodělali. Jediná skupina, které se paměť nezhoršila, byli mladí lidé ve věku 18 až 24 let. Kromě věku byla důležitá také doba, která uplynula od chvíle, kdy respondenti nemoc prodělali. Návrat paměťových schopností podle vědců trvá asi 17 měsíců, tedy pokud tito lidé stále nepociťují příznaky nemoci.

Problémy s pamětí nejsou jen záležitostí covidu. Jak píše web Medical News Today, odborníci pro zachování dobré paměti radí dodržovat zdravou životosprávu a paměť pravidelně cvičit například křížovkami či jinými hrami se slovy.

Česko hlásí velký nárůst respiračních onemocnění. Zasáhnout může opět covid:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz