Koronavirus

Vědci pitvali oběti covidu: Zhrozili se, co našli v tělech 230 dní od nákazy

Vědci pitvali oběti covidu: Zhrozili se, co našli v tělech 230 dní od nákazy
Covidvá opatření (Ilustrační fotografie) | Zdroj: Getty Images

Jsou to bezmála tři roky, co koronavirus obrátil svět vzhůru nohama. A přestože drakonické zákazy mohly díky očkování skončit, vědci o nemoci stále nevědí všechno. Z posledního výzkumu, při kterém proběhly desítky pitev, vyplynulo, že covid poškozuje nejenom plíce, ale i ostatní orgány.

Pitvy desítek obětí covidu-19 prokázaly, že virus zasahuje celé tělo. Vědci ho objevili v plicích, srdci, slezině, ledvinách, játrech, tlustém střevě, hrudníku, svalech, nervech a dalších orgánech. Na studii výzkumníků z amerického Národního institutu zdraví (NIH) upozornil odborný portál Science Alert

Při zkoumání ostatků jednoho ze zesnulých pacientů se dokonce našly stopy koronaviru v jeho mozku 230 dní poté, co se u něho poprvé projevily symptomy. Pochopení toho, jakým způsobem se vir šíří a přetrvává v lidském těle, by mohlo odhalit příčiny rozvoje takzvaného dlouhodobého covidu.

"Naše údaje naznačují, že u některých pacientů může SARS-CoV-2 způsobit systémovou infekci a přetrvávat v těle měsíce," uvedli autoři studie.

Související obsah

Pitvy rovněž odhalily, že virus se mohl v těle pacienta i po zotavení replikovat. Řada z těch, kteří onemocněli několikrát po sobě, se tak zřejmě nakazila "sama od sebe". U obětí koronaviru vědci objevili v téměř každém životně důležitém orgánu krevní sraženiny, píše magazín Nature.

Nejvíc zápalů a patologických změn covid způsoboval plicím. Mozek a jiné orgány navzdory značné virové zátěži významné změny nevykazovaly. 

"Naše výsledky ukazují, že přestože největší covidová zátěž je v dýchacích tkáních, virus se může šířit po celém těle," uzavřeli s tím, že ještě zkoumají, jakými cestami se tak děje. Krevní plazmu už předběžně vyloučili, protože virové zbytky v ní při pitvách nenacházeli.

Česko hlásí velký nárůst respiračních onemocnění (12/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz