Prezidentské volby 2023

O Hrad se utká Pavel s Babišem. Kampaň bude ostrá, shodují se experti

Ve druhém kole se utkají generál ve výslužbě Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš (ANO). Pavel skončil s 35,40 procenta hlasů těsně první. Druhý Babiš získal 34,99 procenta. Podle expertů čeká Česko v příštích 14 dnech tvrdá kampaň.

Na prvních dvou místech prvního kola prezidentských voleb skončili Petr Pavel (35,40 %) a Andrej Babiš (ANO) (34,99 %). Výsledky jsou relativně těsné. Pavel zvítězil o přibližně 23 tisíc hlasů. Před druhým kolem tak nic není definitivně rozhodnuto a bude pokračovat tvrdá kampaň. Třetí Nerudová (13,92 %) výrazně zaostala. Oba ji porazili přibližně o 21 procentních bodů.

Experti už nyní předpovídají, že Česko čeká tvrdých 14 dní kampaně. "Bude záležet na debatách, na tom, jaká témata kandidáti dokážou přitáhnout a jak dokážou zatlačit na svého protivníka," avizoval ve vysílání TN Live komentátor Petr Kolář. "To bude krásných 14 dní," glosoval kampaň, která nás čeká, ironicky na twitteru komentátor Jindřich Šídlo.

Podrobné výsledky z vaší obce, vašeho okresu i kraje najdete na této speciální stránce.

"Na druhé kolo se těším," prohlásil na tiskové konferenci Pavel v reakci na to, že postoupil s Babišem. "Beru to jako výzvu a ty já mám rád," dodal. Co všechno zaznělo v jeho projevu, se dozvíte v tomto článku.

Související obsah

Krátce poté jej podpořila Nerudová. "Babiš je zlo," vzkázala. Voliče vyzval, aby volili Pavla, například i premiér Petr Fiala (ODS). Do štábu za ním vyrazili i senátoři Pavel Fischer (nez.) a Marek Hilšer (nez.). Více o podpoře Pavla najdete v tomto článku.

"Výsledky pro mě dopadly fantasticky," prohlásil Babiš po příjezdu do volebního štábu. Na tiskové konferenci slíbil, že nechystá podrazy. Čekal údajně, že neúspěšní kandidáti Pavla podpoří. Zbytek konference věnoval kritice Pavla. "Víte, kde je prezidentem komunistický rozvědčík? V Rusku. Prezident Putin byl agentem KGB, který byl vysazen a nasazen v Berlíně. A na toto byl trénován pan Pavel," řekl například. Bližší informace k tiskové konferenci předsedy hnutí ANO najdete v tomto článku.

Na čtvrtém místě skončil senátor Pavel Fischer (6,75 %), za ním poslanec Jaroslav Bašta (SPD) (4,45 %), šestý je senátor Marek Hilšer (2,56 %), na posledních dvou místech jsou podnikatel Karel Diviš (1,35 %) a lékař Tomáš Zima (0,55 %).

Po sečtení všech okrsků ve většině okresů vyhrál Babiš. Pavel zvítězil v hlavním městě, středních Čechách, v Krkonoších, ale například i v Brně či Plzni nebo v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Výsledky 1. kola voleb | Zdroj: TN.cz

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz