APLIKACE TN.CZ
Domácí

Svého prezidenta si vybírají i vězni. Zájem o volby je mezi nimi rekordní

Za lidmi, kteří nemohou do volební místnosti třeba kvůli hospitalizaci, musí členové volební komise s přenosnými urnami. Nechodí ale jen do nemocnic. Právo volit mají i vězni. A právě mezi nimi byl o volbu prezidenta či prezidentky rekordní zájem.

Zatímco v komunálních volbách odsouzení vězni volit nemohou, tak svého prezidenta ano. Například ve věznici ve Stráži pod Ralskem se tak rozhodlo 477 vězňů.

A tím padl i tamní rekord. Volební účast je totiž ve věznicích z organizačních důvodů dopředu sečtená, aby se dal průběh voleb pečlivě a bezpečně naplánovat. "Rozhodlo se volit celkem 71 % oprávněných voličů, kteří jsou ve věznici. Určitě se jedná o jedny z voleb s největší účastí odsouzených v historii věznice," popsala mluvčí věznice Martina Krutinová.

Související obsah

​Vězni si nepřejí jen změnu, ale pro každého z nich existuje sice zcela minimální, ale přece jenom nějaká šance na možnou amnestii. Řada z nich se definitivně rozhodla právě po čtvrteční debatě v TV Nova.

"Máme možnost sledovat televizní superdebaty i Televizní noviny, takže jsme mohli porovnávat kandidáty. Sledovali jsme ji a musím říct, že už jsem byl rozhodnutý, takže moje kandidátka se jen potvrdila," popsal vězeň Jiří.

Jestli jejich kandidát postoupil do druhého kola, se dozví nejen vězni už v sobotu večer. 

lud, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz