Domácí

Nejdepresivnější den roku: Jak se vyrovnat s psychicky náročným obdobím

Končí nejdepresivnější den v roce. Třetí lednové pondělí je známé pod názvem "Blue Monday" a spadá do období, kdy podle statistik lidi přepadá největší množství depresí, úzkostí a návalů smutku. Podle psychologů přitom není těžké takovým stavům předejít.

Pokud jste přežili pondělí s úsměvem na tváři a bez stresu, můžete si s trochou nadsázky udělit zlatou medaili. Třetí lednové pondělí je totiž podle odborníků pro mnohé sprchou smutku a špatné nálady.

"Leden je takovým obdobím, kdy lidé mají za sebou Vánoce, kdy je nevlídné počasí, kdy je pořád zima a nemohou se těšit na ty lepší dny," řekl psycholog Karel Humhal.

Deprese a úzkosti jsou nejčastější lednová témata i na linkách pomoci. "V lednu pozorujeme zvýšený počet hovorů, to samé hlásí i ostatní krizové linky a rodinné poradny," popsala Jarmila Kubáňková z organizace Cesta z krize.

Tabulka znázorňující nejšťastnější a nejméně šťastné země světa | Zdroj: TV Nova

​​Vědci dlouhodobě zkoumají, v jakých částech světa jsou lidé nejšťastnější a naopak nejvíce smutní. Spokojenosti vévodí skandinávské země, Česko je na osmnácté příčce, naopak nejvíc smutkem trpí v Africe.

Psychologové radí, v případě začínajících depresí pro zlepšení vašeho vztahu, klidně vyzkoušet meditování. "Sport, zdravé jídlo, dostatek spánku, pohyb a zabývat se něčím, co člověka baví," uvedl psychoterapeut Tibor Brečka.

Související obsah

A na závěr, psychologové radí: Dělání, dělání, všechny smutky zahání – jakákoliv smysluplná činnost prý podle nich dokáže chmury zahnat.

rod, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz