Zahraničí

Evropu bičují silné mrazy a sníh. V Rakousku zůstaly bez proudu tisíce lidí

Na severozápad Evropy se vrátilo mrazivé počasí a husté sněžení. Britské úřady už kvůli náledí varovaly řidiče, aby vyjížděli jen v případě, že to bude nutné. A s přívaly sněhu bojují i silničáři v Rakousku. Ve východním Tyrolsku a Korutanech bylo bez elektřiny zhruba 13 000 domácností.

Přívaly čerstvě napadaného sněhu, teploty pod bodem mrazu, nízká viditelnost. Do Tyrolska a Korutan, spolkových zemí, které lákají turisty na dovolenou v Alpách, konečně dorazil sníh.

"Jsme trochu pod časovým tlakem. Za chvíli nám začíná lyžařský kurz a já se musím dostat na nádraží. Doufám, že hasiči brzy odklidí silnici," uvedl jeden z dotázaných.

Zatímco lyžaři jsou rádi, silničáři a hasiči mají plné ruce práce s odklízením sněhových závějí a odstraňováním popadaných stromů, které blokují dopravu. "Známí uvázli ve svých domech. A mně musel dokonce přispěchat na pomoc můj syn, abychom zprůjezdnili silnici, na kterou spadly stromy," popsal člen hasičského sboru města Mieger Christian Brunner.

Související obsah

Kvůli sněhové kalamitě se stala řada dopravních nehod a popadalo i elektrické vedení. Znovu napojit 13 000 domácností na elektřinu se snažila asi stovka techniků.

"Problém byl v tom, že sníh je mnohem mokřejší, než jsme čekali. A tím, že půda nebyla zmrzlá, se některé stromy vyvrátily nebo zlomily, což způsobilo problémy s elektrickým vedením," uvedl technik Stefan Kanalz.

Sníh a zledovatělé silnice trápí delší dobu i britské ostrovy. V hrabství Somerset a přilehlých oblastech na jihozápadě Anglie policie během noci v průběhu pouhých pěti hodin řešila více než 100 oznámení o dopravních nehodách.

To na ruském Dálném východě tento týden panují extrémní mrazy. V Jakutsku teploty klesají k 60 °C, což je o sedm stupňů méně, než je průměr. Tamní záchranné služby doporučily obyvatelům, aby pokud možno omezili pobyt venku. Školy v regionu jsou až do čtvrtka zavřené.

ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz