Prezidentské volby 2023

Mé ženě přišla obálka s ostrým nábojem, oznámil Babiš. Má rodina má strach, řekl

Kandidát na prezidenta, šéf hnutí ANO Andrej Babiš, v sobotu na tiskovém brífinku oznámil, že jeho manželce někdo poslal v obálce ostrý náboj. Kritizoval také narušování svých mítinků odpůrci. Jeho protikandidát Petr Pavel výhrůžky odsoudil, vypjatou atmosféru ve společnosti ale připisuje Babišově antikampani.

"Dnes ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Jde o zastrašování prezidentského kandidáta, které nepatří do svobodné společnosti," řekl Andrej Babiš na odpolední tiskové konferenci v sobotu. Uvedl, že o všem informoval policii, a poděkoval jí za rychlou reakci.

"Dnes v ranních hodinách, v 8:20, jsme přijali hlášení od pana Babiše, že mu přišel výhrůžný dopis, který přišel ve čtvrtek. Případem se intenzivně zabýváme, ze strategických důvodů však nebudeme sdělovat žádné konkrétní postupy," sdělila v sobotu odpoledne pro TN.cz policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Související obsah

"Vnímám to jako výhrůžku mé rodině, tomu nejcennějšímu, co na světě mám. Moje rodina má strach o život. Je hrozné, co se v naší zemi v posledních měsících děje. Jak se atmosféra na sociálních sítích i na ulicích vyostřuje a radikalizuje," řekl dále Babiš.

"Vzpomněl jsem si na loňský srpen, kdy naše mítinky narušovali odpůrci a často i členové některé ze stran pětikoalice. Včera mě poprvé na výjezdu doprovodila moje žena Monika. Na vlastní kůži si v Jablonci zažila, jak nás dav urážel a málem umačkal. V Benešově chtěli dokonce zastavit naše auto a vrhali se nám na kapotu. Včera v Děčíně jsme nemohli normálně komunikovat s našimi podporovateli, protože místní ODS přes twitter svolávala své příznivce a rozdávala jim píšťalky, aby narušovali náš mítink," pokračoval Babiš.

Nakonec apeloval na vládu: "Chci požádat předsedy stran pětikoalice a jejich prezidentského kandidáta, aby vyzvali své příznivce a voliče, aby nenapadali občany, kteří vyjadřují jiný názor. Zároveň děkuji svým podporovatelům, kteří se chovají slušně, aby se tak chovali i nadále. Prosím, chovejme se k sobě slušně a s úctou, nevyhrožujme si, nebuďme agresivní. Volby mají být svátek demokracie, už jen pár dní a voliči rozhodnou." Na celé vyjádření Andreje Babiše se můžete podívat ve videu pod titulkem článku.

Nevyhrožujme si a nebuďme agresivní, volá Babiš. Tak změňte styl kampaně, reaguje Pavel

Na Babišova slova o výhružné zásilce reagovali jak jeho protikandidát Petr Pavel, tak ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan a premiér a šéf ODS Petr Fiala. Ti na jednu stranu odsoudili násilí a výhružky, nicméně poukázali na kampaň plnou dezinformací a strašení, kterou podle Pavla a Rakušana vede Babiš.

"Odsuzuji projevy nenávisti a výhrůžky Andreji Babišovi a jeho rodině. Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampaní, kterou Andrej Babiš vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň," reagoval na sociálních sítích Petr Pavel.

"Odsuzuji jakoukoliv agresi. A jako ministr vnitra garantuji, že policie se výhrůžkou manželce pana Babiše bude zabývat stejně vážně jako výhrůžkou komukoliv jinému v naší zemi. Vyhrožovat rodině je nepřijatelný hnus. Tahle šílená agrese musí skončit. Babiš pro to může hodně udělat. Třeba tím, že změní styl své kampaně," napsal předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan.

Celý tweet Víta Rakušana, kde zmiňuje i útoky na svou rodinu, si můžete přečíst zde:

Vyjádření vydal i premiér a předseda ODS Petr Fiala: "Je potřeba jednoznačně odsoudit jakékoliv násilí, ať už přímé, či ve formě výhrůžek. Takové věci nemají v ČR místo. Jsme a musíme zůstat civilizovanou a demokratickou zemí."

Celé vyjádření Petra Fialy najdete zde:

Volební vysílání TV Nova

Pondělí 23. ledna
20:00 Rozhovor s Andrejem Babišem, TV Nova a TN Live
Úterý 24. ledna
20:00 Rozhovor s Petrem Pavlem, TV Nova a TN Live
Oba rozhovory s prezidentskými kandidáty budou překládány do znakového jazyka
Čtvrtek 26. ledna
20:00 Poslední televizní debata prezidentských kandidátů, TV Nova a TN Live
18:00 TN Live nabídne speciální vysílání s příjezdy kandidátů do budovy TV Nova
, bude možné sledovat i na sociálních sítích Facebook a YouTube
Debata prezidentských kandidátů bude překládána do znakového jazyka
Pátek 27. ledna
5:55 Snídaně – speciál o volbách, TV Nova a TN Live
14:00 Otevření volebních místností, TV Nova a TN Live
Sobota 28. ledna
13:00 Kontinuální vysílání k výsledkům voleb, TV Nova
13:00 Kontinuální vysílání s vlastním obsahem, TN Live
Neděle 29. ledna
20:00 Rozhovor s budoucím prezidentem, TV Nova a TN Live
Rozhovor s budoucím prezidentem bude překládán do znakového jazyka

Na celou tiskovou konferenci se můžete podívat zde:

TN.cz

K tématu Prezidentské volby 2023

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz