Zahraničí

Západ má nový plán, jak oslabit Rusko, tvrdí diplomat. Poslouží k tomu Estonsko

Západ má nový plán, jak oslabit Rusko, tvrdí diplomat. Poslouží k tomu Estonsko
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Západní země plánují rozmístit v Estonsku nejmodernější zbraně, které dokáží zasáhnout Petrohrad. Chtějí tak zahnat Rusko do kouta, prohlásil v úterý jeho končící velvyslanec v Tallinu Vladimir Lipajev. Obě země si ambasadory vzájemně vyhostily, ke stejnému kroku se odhodlala Litva a s Moskvou přerušuje diplomatické vztahy i Lotyšsko.

Západ napěchuje Estonsko nejmodernějšími typy konvenčních zbraní a všechny je namíří na Petrohrad. Řekl to ruský velvyslanec v pobaltské zemi Vladimir Lipajev, píše agentura TASS.

"Anglosasové tam měli zájem vytvořit protiruskou základnu, která by vyvíjela tlak na Ruskou federaci. A nemluvíme pouze o ekonomickém, politickém, kulturním, ale i vojenském tlaku," prohlásil Lipajev.

Související obsah

Ten na ambasádě skončí k 7. únoru. Estonsko ho vyhostilo v reakci na seškrtání jmen na svém velvyslanectví v Moskvě, upozornil portál Politico. Ruský zástupce musí opustit i Litvu a Lotyšsko, se státem, který bezmála rok útočí na Ukrajinu, přerušuje diplomatické vztahy úplně.

Lipajev tvrdí, že za vším je západní rusofobie. "Estonsko aktivně zbrojí a není jasné proč. V plánu je tam dodávat nejmodernější konvenční zbraně, které jsou schopny zasáhnout Petrohrad, a vzniká systém protiraketové obrany středního doletu. Nedobrovolně se ptáme sami sebe: S kým se Estonsko chystá bojovat?" uzavřel.

Zelenskyj pochybuje, že je Putin naživu. Prý nemá s kým jednat:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz