Zahraničí

Ukrajinou otřásají korupční skandály. Zelenskyj čistí státní správu

Ukrajinskou státní správou otřásají údajné korupční skandály. O funkci už kvůli nim přišlo několik vrcholných úředníků a politiků. Například náměstek ministra obrany měl schválit dovoz potravin na frontu za trojnásobek běžné ceny. Náměstek ministra dopravy zase údajně přijal téměř devítimilionový úplatek za nákup předražených generátorů.

Ukrajina je ve válce, kterou vyvolalo Rusko, už jedenáct měsíců. A zatímco obyvatelé země zažívají ty nejhorší chvíle, někteří politici během toho zvládají myslet na své vlastní kapsy. Nejlépe plné peněz.

"Už děláme personální změny, některé dnes, některé zítra, týkají se úředníků na různých úrovních, na ministerstvech a na dalších vládních úřadech. Stejně tak i v regionech a bezpečnostních složkách," řekl k situaci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zmínění náměstci obvinění popírají. Zelenskyj už odvolal pět gubernátorů, včetně lídrů Záporožské a Charkovské oblasti. Důvody tohoto kroku nejsou známé. Podobně nejasná je i rezignace zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka.

Související obsah

​Na problémy s korupcí upozorňují ukrajinské úřady už dlouhodobě. Boj proti nim bude totiž klíčový nejen během nadcházejících dní ve válce, ale i později, při obnově země. Méně problémů znamená více investic ze zahraničí a také vyšší šanci na vstup do EU.

"Další nepřítel, se kterým musí Ukrajina bojovat, je náš vlastní. Potřebujeme se postavit korupci, udělat reformu řízení korporátních společností nebo reformu soudnictví. Tohle všechno naše země nutně potřebuje bez ohledu na válku," upozornil šéf ropné a plynárenské společnosti Naftogaz Oleksij Černyšov.

Prezident Zelenskyj navíc zakázal státním zaměstnancům dovolené v zahraničí. Několik vysoce postavených úředníků se totiž během války jezdilo rekreovat do evropských letovisek.

kh, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz