Domácí

Vláda chystá penzijní reformu. Má bránit předčasným odchodům do důchodu

Velkou změnou má být pro české seniory plánovaná důchodová reforma. Tu ministerstvo práce a sociálních věcí prý představí během nadcházejícího měsíce. Podle informací TV Nova se chce ministr zasadit o to, aby senioři setrvali v zaměstnání déle a neodcházeli předčasně do důchodu. Reforma důchodového systému je nevyhnutelná i podle odborníků.

Místo zaslouženého odpočinku pracují, aby zaplatili zálohy na bydlení a jídlo. Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to ale vidí jinak. "Nemyslím si, že tito lidé by to dělali jenom z důvodu svého příjmu a životní situace," reagoval.

Ministerstvo chce naopak pracující seniory více podporovat, aby i po dovršení 65 let v zaměstnání zůstávali. "Mají nárok na zvýšení důchodu za další výdělečnou činnost," upozornil ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček. "To je něco, co je pro nás důležité. Má smysl, když na dva či tři dny chodí ještě do práce," dodal Jurečka.

"Určitě to aktivní krok vlády být nemá. Nechtěl bych z toho dělat povinnost, která je dle mého názoru takovým předurčením toho, že by se měl zvyšovat věk odchodu do důchodu," reagoval poslanec a člen Výboru pro sociální politiku PSP ČR Aleš Juchelka (ANO).

Související obsah

​Podle odborníků je ale změna nutná. "Dosáhnout toho, aby ti lidé co nejdéle, co jim to zdraví dovolí, pracovali a aby si čerpali ten důchod co nejpozději," nastínil ekonom a ředitel think tanku IDEA Daniel Münich. "Je to nutný směr. Nejschůdnější je, že se do toho důchodu bude odcházet později a bude méně lidí odcházet do toho předdůchodu," přidal se hlavní ekonom CFG Vladimír Pikora.

"Díky tomu, že se dožíváme vyššího věku, tak jsou větší náklady na důchodový systém," řekl ekonom z VŠE Jakub Jedlinský.

Důchodový systém by se měl v Česku výrazně změnit do roku 2025. Jak konkrétně ale bude reforma ministerstva práce a sociálních věcí vypadat, zatím není jasné. "Chceme zavést dřívější odchody pro náročné profese, kdy nebude docházet ke krácení důchodu. Tak, jak je to teď nastavené u záchranářů a hasičů," uvedl Jurečka.

Reforma se má podle ministra týkat také změny schématu zvyšování penzí, která se teď odvíjí od růstu inflace. Detaily ale odmítl komentovat. "Na to všechno odpovím v okamžiku, kdy představím důchodovou reformu svým partnerům v koalici a svým partnerům v opozici," upozornil. To by mělo být během měsíce.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz