Krimi

Podvodníci zneužili státní pomoc během covidu. U soudu padl první trest

Brněnský krajský soud se ve čtvrtek zabýval případem zneužití státní podpory pro podnikatele během covidové pandemie. Skupina podvodníků si přes bílého koně založila několik účtů a pak měla žádat o podporu jménem živnostníků, kteří o tom vůbec nevěděli.

Před soudem skončil jen muž, který sloužil skupině podvodníků jako takzvaný bílý kůň. Jeho úkolem bylo založit několik bankovních účtů a pak z nich vybírat peníze. Prostředníka si našli podvodníci mezi bezdomovci.

Obžalovaný potřeboval peníze a skupina mu nabídla, že za každý výběr v bance dostane tisícovku. Když měli účty, začali pod cizími jmény obesílat finanční úřady se žádostmi o kompenzační bonusy, kterými stát podporoval během covidové pandemie firmy a živnostníky. Podařilo se jim získat téměř milion korun.

Související obsah

​"Dopustil se legalizace výnosů z trestné činnosti. Dostal dva a půl roku nepodmíněně ve věznici s ostrahou," řekla státní zástupkyně Elena Šimečková.

Hlavního organizátora se v tomto případě nepodařilo dopadnout. V roce 2021 podala finanční správa 126 trestních oznámení kvůli podezření ze zneužití kompenzačních bonusů. Škodu tehdy odhadla na více než šedesát milionů korun.

sei, TN.cz

K tématu Krimi

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz