Prezidentské volby 2023

Jsme svědky konce Andreje Babiše, řekl Fiala. Těší se na spolupráci s Pavlem

Premiér Petr Fiala (ODS) pogratuloval Petru Pavlovi k vítězství v prezidentských volbách už v průběhu sčítání hlasů. Začíná konec politické kariéry Andreje Babiše (ANO) v Česku, prohlásil předseda vlády. Přibližně v 17 hodin přijel za Pavlem do volebního štábu.

Češi zvolili prezidentem Petra Pavla. Předseda vlády Petr Fiala mu poblahopřál na tiskové konferenci, posléze ho navštíví ve volebním štábu.

"Gratuluji Petru Pavlovi ke zvolení v pořadí čtvrtým prezidentem České republiky. Vyhrál občanský kandidát, vyhrály hodnoty, které reprezentoval, a to je mimořádně důležitá zpráva v této mezinárodně a ekonomicky složité době," řekl Fiala.

Poděkoval lidem, kteří se voleb zúčastnili. "Jsem hrdý na české občany, děkuji všem za to, že využili svého volebního práva, a děkuji jim za jejich volbu. Těším se na spolupráci s novým prezidentem republiky, za chvíli mu osobně pogratuluji," pokračoval premiér.

Související obsah

Fiala se obul do Pavlova protikandidáta Andreje Babiše. "Jde také o třetí významnou porážku Andreje Babiše a vypadá to, že jsme svědky začátku konce jeho politické kariéry v naší zemi. Ale nenechme se mýlit, může to být ještě dlouhé a nepříjemné," prohlásil.

Předvolební kampaň označil za nejodpornější v historii samostatného Česka. "Populismus se zde přímo propojil s extremismem a to je mimořádně nebezpečné. Byli jsme svědky lží, vyvolávání strachu, zpochybňování našich mezinárodních závazků," uvedl Fiala.

Související obsah

Premiér podotkl, že česká společnost je po volbách rozdělená na dva tábory. Vyzval politiky a veřejně známé osobnosti, aby pomohli ke zklidnění situace.

"Připomínám, že válka na Ukrajině stále trvá. To bude i nadále zásadně ovlivňovat naši ekonomiku. Vláda bude tvrdě pracovat, abychom situaci zvládli," uzavřel.

Okolo 17. hodiny Fiala dorazil do Pavlova volebního štábu. "Mám radost, že v těchto volbách zvítězila slušnost, kompetence, snaha spojovat, říkat lidem pravdu. Přišel jsem pogratulovat Petru Pavlovi k vítězství, které je mimořádně silné," pronesl při příchodu.

TN.cz

K tématu Prezidentské volby 2023

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz