Počasí

V Česku kloužou silnice i chodníky. Sněhová bouřka přinesla náledí

Noční sněhová bouře proměnila značnou část Česka v kluziště. Zejména na západě a jihu Čech a na Moravě hrozí náledí. Největším rizikem je namrzlý povrch pro řidiče cestující po silnicích nižší třídy a pro chodce na chodnících.

Sněhová bouřka, která v noci na čtvrtek překvapila Česko, nad ránem pominula. Vystřídalo ji náledí, které dělá problémy hlavně v západních a středních Čechách. Zasahuje ale také Moravu.

Klouzavé jsou především silnice nižších tříd, které nejsou v zimě udržované. Na nich si musejí řidiči podle doporučení Českého hydrometeorologického ústavu dávat obzvlášť pozor. Hlavní komunikace mají být bezpečnější. 

Související obsah

Problémem jsou i sněhové jazyky. Ty zkomplikovaly situaci například na silnici spojující Chomutov s německými hranicemi. Na 11kilometrovém úseku by měli řidiči věnovat řízení zvýšenou opatrnost. Jazyky se tvoří také na silnici mezi Spáleným Poříčím a Rožmitálem pod Třemšínem na hranicích Plzeňského a Středočeského kraje.

Kromě náledí hrozí i ledovka, hlavní silnice jsou ale většinou ošetřené. Přesto se však na dálnici D1 na Sázavsku ledovka utvořila. Ředitelství silnic a dálnic v tomto úseku také vyzývá ke zvýšené opatrnosti. V noci navíc u sjezdu dálnice u Šternova uvázl kamion, který znesnadňuje průjezd.

Led rozhodně není tím jediným, co blokuje provoz. Na silnici mezi Prahou a Louny se u Chlumčan srazilo auto s náklaďákem. Před místem nehody se tvoří dlouhé kolony a řidiči by tam měli počítat se zpožděním.

Kluzké povrchy ale netrápí jen řidiče. Náledí pokrylo i chodníky ve městech a vesnicích. Při chůzi venku tak hrozí nebezpečí uklouznutí.

Související obsah

Ledovku, náledí i sněhové jazyky má na svědomí sněhová bouře, která se v noci přehnala přes Česko. Šlo o skutečnou zimní bouři, která se vyznačuje i tím, že kromě hustého chumelení se při ní objevují blesky. Těch zaznamenali meteorologové více než 500.

Sněhové bouřky přitom nejsou v Česku moc obvyklé a objevují se jen zřídka. "Nejčastěji se vyskytují na přechodu studených front. Nejedná se však o jev, se kterým se můžeme setkat jen v posledních letech. V kronikách najdeme, že například v roce 1517 se v lednu vyskytla zimní bouřka doprovázená krupobitím a silným větrem," sdělila meteoroložka Dagmar Honsová.

Silný vítr se opět přehnal přes horské vrcholky. Na vrcholu Sněžky meteorologové zaznamenali vítr o síle orkánu. V jednu chvíli tam foukal vítr o síle téměř 160 kilometrů za hodinu. Orkán zasáhl Sněžku už v pondělí, tehdy však byl o něco slabší.

Česko zasáhlo náledí a silný vítr. Hasiči vyjížděli k desítkám případů:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz