Domácí

Česko zasáhl vzácný jev Comma

Česko zasáhl vzácný jev Comma
Českem se v noci na čtvrtek prohnaly sněhové bouřky. | Zdroj: ČHMÚ

Českem se v noci na čtvrtek prohnaly sněhové bouřky doprovázené silným nárazovým větrem. Podle meteorologů šlo o málo častý jev zvaný Comma. Ve sněhové vánici tak lidé mohli zahlédnout blesky doprovázené hromobitím.

Do středních Čech se pásmo slabších bouřek přesunulo ze Saska, kde byla blesková aktivita mnohem silnější. Tyto bouřky podle meteorologů souvisely s útvarem nazývaným Comma. Ten se v zimě může vyskytovat v chladném vzduchu za studenou frontou. První blesky mohli lidé pozorovat v Krušných horách a východním Podkrušnohoří.

Systém Comma přešel přes střední Čechy a postupoval dále směrem k jihovýchodu, kde částečně zasáhl Jihočeský a Plzeňský kraj a Vysočinu. Na jeho čele meteorologové naměřili nárazový vítr o rychlosti až 75 kilometrů za hodinu a zaznamenali intenzivní srážky, které v nižších polohách přecházely spíše v déšť. Síť detekující blesky Blitzortung.org jich nad naším územím zaznamenala téměř 500.

S ohledem na intenzivní sněžení meteorologové vydali krátkodobou výstrahu. "V dotčených oblastech čekejte při přechodu linie srážek od severozápadu intenzivní sněžení, v nížinách to může být i déšť se sněhem nebo déšť. Úhrny mohou být i kolem tří centimetrů za několik desítek minut za hodinu. Kromě srážek se vyskytují i nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu, od vyšších poloh to může být i více a v kombinaci se silným sněžením bude krátkodobě výrazně snížena dohlednost. Ojediněle se vyskytují i bleskové výboje," informuje portál ČHMÚ.

Vydatné sněžení ve středu večer komplikovalo dopravu:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz