Solární elektrárnu si lidé pořizují proto, abych díky vlastní výrobě ušetřili výdaje na elektřinu a byli co nejméně závislí na dodavatelích energií. Prakticky úplnou nezávislost představuje takzvaný ostrovní solární systém. Ten předpokládá, že se majitelé zcela obejdou bez připojení k rozvodné síti a budou ze 100 % energeticky soběstační.
Klasická fotovoltaická elektrárna bývá připojená k běžné rozvodné síti. "Jedná se o nejrozšířenější variantu, kterou instalujeme. Zákazník si pořídí určitě množství solárních panelů a vyrobenou elektrickou energii spotřebovává ve svém domě a ukládá do baterie. Přebytky, které pro chod domácnosti nevyužije, posílá do distribuční sítě. V době, kdy solární panely nevyrobí dostatek elektřiny pro provoz domácnosti, zákazník ze sítě odebírá elektřinu od svého dodavatele," vysvětluje Jakub Rous ze společnosti Viapower.
Související obsah
Smyslem ostrovního solárního systému je, aby domácnost nevyužívala jinou elektrickou energii než tu, kterou jí vyrobí vlastní fotovoltaické panely. "Může to vypadat jako atraktivní řešení vedoucí k úplné soběstačnosti. Takový systém je ale nákladný a ani v případě, kdy si pořídíte opravdu hodně panelů a baterii s velkou kapacitou, nebudete mít jistotu, že vyrobíte tolik elektřiny, abyste pokryli nároky své domácnosti. Budete se tak muset velmi uskromnit a počítat i s tím, že elektřinu prostě nebudete mít nonstop," dodává člen představenstva společnosti Centropol Jiří Matoušek.
Ostrovní typ solární elektrárny se uplatní tam, kde není přístup k rozvodné síti. Zajímají se o něj také lidé, kteří žijí v místech s častými výpadky elektřiny nebo tam, kde silně kolísá napětí. I zde se s ohledem na počáteční investici a elementární jistotu permanentní dodávky elektrické energie vyplatí spíše klasická fotovoltaika s připojením do sítě.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz