Domácí

Důchodový systém je neudržitelný, tvrdí Pavel. Vládě chce pomoci s reformou

Nově zvolený prezident Petr Pavel má připravený plán i pro důchodce. Jedním z programů jeho úřadu má být vysvětlování nutnosti důchodové reformy. Podle něj je totiž nutné reformu uskutečnit co nejdříve, protože současná podoba důchodového systému je neudržitelná. Hodlá proto na toto téma debatovat s vládou.

Důchodová reforma patří k nejvíce ožehavým tématům české politiky. Může za to i nedávný návrh, který zvažuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle něj by se věk odchodu do důchodu zvýšil od roku 2034 na 68 let. Tím by se Česko zařadilo mezi země s nejvyšším důchodovým věkem v Evropské unii.

Podle zvoleného prezidenta Petra Pavla je důchodová reforma nutností. "Toto téma se stalo předmětem emotivních debat a řady nesmiřitelných politických soubojů, místo toho, abychom se bavili o jejím věcném obsahu," prohlásil Pavel.

Související obsah

Vládě je proto ochoten pomoci se s touto reformou vypořádat. "Já bych rád přispěl k tomu, abych vládě pomohl tam, kde bude chtít předložit věcné argumenty. Dále bych chtěl pomoci i s vysvětlováním toho, proč musíme tuto reformu udělat a že skutečně není čas ji odkládat," dodal Pavel.

Důchodový systém potřebuje podle Pavla důkladné změny, aby Česko dokázalo výdaje na důchody ustát. "Už teď jsme viděli, že si na tento rok musela vláda půjčit 80 miliard. To je situace, která není dlouhodobě udržitelná. Nemá-li celý systém do pár let zkolabovat, tak skutečně reformu podstoupit musíme," upozornil Pavel.

Svou roli vidí Pavel ve vysvětlování důležitosti reformy občanům. Je mu však jasné, že velká řada opatření nemusí být dobře přijata. Celé téma důchodů je podle něj obzvlášť citlivé a podle toho k němu bude nutné přistupovat.

Související obsah

Mezi nejvíc citlivé části důchodové reformy řadí zvolený prezident věk odchodu do důchodu. Naráží tak právě na návrh ministerstva práce a sociálních věcí. Připomněl také situaci ve Francii, kde nedávné navýšení důchodové hranice o dva roky na 64 let vyvolalo rozsáhlé stávky po celé zemi.

Tento návrh Pavel považuje za nešťastný. "Když už se budeme bavit o možném prodloužení věku odchodu do důchodu, je potřeba říct, že bude zapotřebí velké flexibility, protože není možné stanovit jednu dobu pro všechny profese. Musíme se bavit o pobídkách pro zaměstnavatele, aby byli schopni zaměstnávat lidi v seniorním věku, kteří budou ochotni a schopni pracovat déle," vysvětlil Pavel.

Vysvětlovat lidem chce Pavel hlavně pozitiva a negativa případných změn. "Důchodová rovnice není zas tak složitá. Těch proměnných, se kterými se dá pracovat, je pouze omezené množství. A u každé proměnné je potřeba vysvětlit, co by případné zvýšení nebo snížení udělalo," popsal Pavel svou představu.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz