Krimi

Kramný stále omílá to samé, tvrdí státní zástupce. K obnovení procesu není důvod

Kramný stále omílá to samé, tvrdí státní zástupce. K obnovení procesu není důvod
Petr Kramný u odvolacího soudu v Olomouci | Zdroj: CNC Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia

Krajský soud v Ostravě se ve středu zabýval obnovením procesu s Petrem Kramným, který si odpykává trest za vraždu manželky a dcerky. Rozhodnuto bude až v pátek. Státní zástupce žádá, aby soud návrh na obnovu odmítl. Ve své závěrečné řeči prohlásil, že v případu se neobjevily žádné nové skutečnosti a Kramný omílá stále to samé.

Ostravský krajský soud ve středu ukončil dokazování v projednávání návrhu na obnovu řízení v případu Petra Kramného. Četly se závěrečné řeči, během kterých státní zástupce Vít Legerský uvedl, že obnovení procesu by mělo nastat ve chvíli, kdy se objeví nové skutečnosti. Ty v tomto případě ale podle něj nejsou.

"Nejde o nic jiného než o pokračování obhajoby z původního soudního řízení. Odsouzený používá stále stejné prostředky, je stále omíláno totéž a nepřináší to vůbec nic nového," prohlásil Legerský. Kramný podle něj nemá žádné nové důkazy, které by mohly změnit původní verdikt.

To se týká i odposlechů a telefonních hovorů, které jako důvody pro obnovení procesu představila Kramného obhájkyně Jana Rejžková. Podle ní se mají výrazně lišit přepisy a skutečné nahrávky. Dalším důvodem mají být tři nové znalecké posudky, ani ty ale podle Legerského nepřinesly nic nového. Některé závěry dokonce označil za účelové. 

Související obsah

Vynesení rozsudku je plánováno na pátek na deset hodin dopoledne.

Ve prospěch odsouzeného hraje to, že o obnovení procesu podle nového zákona nerozhoduje původní soudní senát, který jej poslal do vězení. Pokud ovšem bude proces obnoven, měl by se opět dostat na stůl původního senátu.

Pokud soud odsouhlasí obnovení procesu, co bude dál?

A co čeká Kramného po pátečním rozhodnutí? Ať už bude proces obnovený, nebo ne, z vězení se zatím pravděpodobně nedostane. "Rozhodování o obnově řízení, ať už je to trestní, nebo civilní proces, má dvě fáze. V první fázi se povoluje obnova jako taková, a to samo o sobě nemá vliv na právní moc odsuzujícího rozsudku," řekl advokát Pavel Kolesár.

Takže i v případném obnoveném procesu by byl Kramný nejméně do prvního rozsudku nadále považovaný za odsouzeného vraha a zůstal by za mřížemi. Existuje sice možnost předběžné vykonavatelnosti rozhodnutí, která by Kramnému umožnila se už v této fázi dostat na svobodu, podle Kolesára je ale využití tohoto institutu velmi nepravděpodobné.

Související obsah

​Pokud by tedy soud odklepl obnovení procesu, první reálná šance pro Kramného se dostat z vězení by byla po případném zproštění viny v první instanci. Ale ani tam to není zcela jisté, i v tomto případě by se zvažovalo, zda bude propuštěn a zda třeba nejsou závažné důvody pro jeho umístění do vazby.

Manželka Monika a dcera Klára zemřely v červenci roku 2013. Kramného soud v roce 2016 poslal na 28 let za mříže za jejich vraždu. Žádost na obnovení procesu podala Kramného obhájkyně loni v červenci. Na časovou osu hlavní větve kauzy Kramný se můžete podívat níže:

Časová osa kauzy Kramný | Zdroj: TN.cz

​Podívejte se na prosincovou reportáž TV Nova o soudním jednání o obnovení procesu Petra Kramného:

TN.cz

K tématu Krimi

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz