Domácí

Zima neřekla poslední slovo! Vidíme to na chování zvěře, řekl myslivec

Zima neřekla poslední slovo! Vidíme to na chování zvěře, řekl myslivec
Ilustrační foto | Zdroj: profimedia.cz

Pořádného oteplení bychom se podle meteorologů mohli dočkat už v příštích týdnech. Teploty vystoupají dokonce až k 10 °C. Sama příroda napovídá, zda kabáty a bundy v brzké době už odložíme. A na příchod jara to tedy zatím nevypadá.

Přestože řada lidí v Česku si právě až nyní užívá ideálních podmínek pro zimní radovánky, jiní napjatě vyhlíží oteplení a příchod jara. To meteorologické začíná 1. března a trvá do 31. května.

Pokud však budete koukat kolem sebe a pozorovat přírodu, dá se snadno odhadnout, kdy se tohoto období skutečně dočkáme. Odborníci tak už nyní mají o tom jasnou představu a vyhlídky mnohé příliš nepotěší. Shodují se, že ještě nějakou dobu bude u vlády zima.

Související obsah

"Ještě minimálně do konce února. A přáli bychom si, aby nebylo příliš teplo. Protože v lednu, kdy bylo teplo a byla zahřátá země, tak jsme evidovali enormní výskyt škůdců. A kdyby země nebyla promrzlá, tak by hrozilo jejich přemnožení. Totálně by nám zdecimovali úrodu. Teď se to naštěstí zbrzdilo a utlumili se," řekl TN.cz zemědělec Václav Koutný.

Právě ochlazení v tomto týdnu přilákalo ke krmelcům i více zvěře. "V okamžiku, kdy se sníží teplota, tak zvěř má větší potřebu získat energii, což jsou cukry. Takže jakmile ty teploty klesnou, tak ta návštěvnost u krmítek, i u těch pro ptáky, je vyšší," přiblížil pro TN.cz člen Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Mezenský.

Mnozí myslivci často pozorují, jak se v lese zbarvuje zvěř. I podle toho se dá totiž poznat, jaké počasí nás bude čekat. "Nepočítám, že by už nemělo mrznout. Zima nám ještě ukáže, že má zuby," doplnil Mezenský.

Přestože podle meteorologů bude v příštích týdnech i 10 °C, zimní bundy a kabáty bychom tedy ještě neměli uklízet hluboko do skříní. Sněhu však už nebude přibývat. "Nastává teď to první předjaří. Pak se ale kolikrát zima vrací v březnu. Nemůžeme tedy říct, že zima tímto končí. Současné výhledy do konce února ale ukazují, že nová sněhová pokrývka už nenapadne," informovala meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Jaro však už pomalu klepe na dveře. Na začátku ledna odstartovala dokonce pylová sezóna. "Zaznamenali to doktoři i alergici. Dříve nám také začalo vegetační období cibulovin a prvních sněženek, což je dáno nadprůměrnými teplotami. A ani tento studený týden to nezarazil," dodala Honsová.

České silnice jsou plné děr kvůli proměnlivému počasí. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz