Zajímavosti

Velmi neobvyklý příznak nové covidové mutace. Řádí i v Evropě a trápí malé děti

Nemocné dítě
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ačkoliv z covidu-19 si už mnoho lidí nedělá těžkou hlavu, v Indii nemoc zažívá comeback. Nová varianta viru se tam šíří neuvěřitelnou rychlostí a podle lékařů byla zaznamenána už i v Evropě. Navíc má prý nový a dost nečekaný příznak, který se objevuje hlavně u malých dětí.

Lékaři podle deníku EuroWeekly upozorňují na novou variantu covidu. Ta má totiž příznak, který se u žádné předchozí varianty ještě neobjevil. Kromě pro covid typické horečky, kašle a bolesti v krku způsobuje nová mutace viru i zánět spojivek.

Právě zasažení očí je novým, doposud neobjeveným příznakem koronaviru. Lékaři podle deníku The Hindustan Times hovoří o zarudnutí i svědění očí. Objevit se prý může i slzení a bolest.

Související obsah

Odborníci zpozorovali, že se tyto neobvyklé symptomy projevují hlavně u malých dětí. Podle deníku The Sun se horečky společně se zalepenýma očima objevily i u nakažených kojenců.

Podle portálu Mirror se covidová mutace nejvíce šíří v Indii, první případy jsou ale už i v Evropě. Několik jich evidují ve Velké Británii. Situace mimo Evropu je ale vážnější.

Související obsah

V některých částech Indie už znovu zavedli roušky na veřejnosti. Tamní ministerstvo zdravotnictví mělo dokonce tento týden testovat, zda jsou nemocnice připraveny na případný nárůst počtu pacientů.

Nový kmen XBB.1.16, známý spíš jako "Arcturus", se údajně velmi snadno přenáší. Lékaři si ale nemyslí, že by měl mít závažné dopady na společnost. Zprávy zatím nenaznačují, že by kvůli nové mutaci došlo k nárůstu hospitalizací či úmrtí.

Odškodnění za covid pro učitele? Advokátka radí, jak na to:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz