Zajímavosti

Německá Atlantida: Středověké město zmizelo pod hladinou, nyní jej našli

Archeologové zkoumají oblast Rungholtu
Archeologové zkoumají oblast Rungholtu | Zdroj: Ruth Blankenfeldt / poskytnuto Kielskou univerzitou

Německým odborníků se podařil úžasný nález. Odhalili staletí ztracené město Rungholt. To zmizelo při bouři pod hladinou moře. Jelikož bylo důležitým obchodním uzlem, přezdívá se mu Atlantida Severního moře.

​Středověké město Rungholt, které bývalo centrem obchodu ve Waddenském moři (Waddenzee) na severovýchodě dnešního Německa, zmizelo pod hladinou moře v roce 1362 po silné bouři. Ta má dokonce vlastní jméno – Grote Mandrenke (v překladu Velké utonutí), zemřelo při ní kolem 25 tisíc lidí. Podle legendy bylo potopení města božím trestem.

Přesné místo, kde město leželo, se nakonec vytratilo z myslí lidí. To se ovšem nyní změnilo. Vědcům z Kielské univerzity, Mohučské univerzity, Baltického a skandinávského archeologického centra (ZBSA) a Státního archeologického odboru Šlesvicko-Holštýnska se podařilo lokalizovat rungholtský kostel a další pozůstaky.

Pohled na oblast Rungholtu dnes:

​"Zbytky osídlení skryté pod bahnem byly poprvé lokalizovány a zmapovány pomocí různých geofyzikálních metod," řekl geofyzik z Kielské univerzity Dennis Wilken.

Letos v květnu se tak podařilo odhalit asi dvoukilometrový pás obytných náspů, tedy uměle vytvořených vyvýšenin, na kterých se pak stavěly domy a další budovy, což byla ochrana před povodněmi. Na jednom z těchto náspů pak vědci nalezli strukturu o rozměrech 40 na 15 metrů, o které byli přesvědčeni, že jde o kostel, což nakonec potvrdily i prvotní archeologické vykopávky.

Podle rozlohy kostela vědci odhadují, že se muselo jednat o farnost s vyšším postavením v církevní hierarchii. Kolem kostela se nachází na ploše 10 kilometrů čtverečních 54 obytných náspů. Výzkum dále odkryl, zbytky odvodňovacích kanálů a středověkých polderů, dále přístavu, který byl chráněn branou proti přílivu, a dvou menších kostelů.

Související obsah

Významné centrum

Rungholt bylo významným obchodním střediskem, šlo o bohaté město. Obývalo jej kolem 2 000 lidí, zatímco, jak srovnal německý portál Bild, v tehdejší Hamburku jich obývalo asi 5 000.

"Obyvatelé Rungholtu se živili především obchodem se solí a jantarem. Udržovali spojení s dalšími oblastmi na pobřeží, a to až po Španělsko, kde tehdy vládli Maurové," popsala pro Bild výzkumná pracovnice a expertka na Rungholt Tanja Hörmannová.

Město je zmíněno například v záznamech dánského krále Waldemara II. Vítězného, který žil v letech asi 1170 až 1241 a vládl od roku 1202 až do své smrti. Rungholt patřil mezi největší poplatníky daní, pětina příjmu stříbra královské pokladnice pocházela od něj.

Čínským vědcům se povedl unikátní objev v téměř 200 metrů hluboké proláklině (5/2022):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz