Domácí

Prezident Pavel jmenoval ústavními soudci Baxu, Wintra a Zemanovou

Premiéru při jmenování nových ústavních soudců měl v pondělí prezident Petr Pavel. Funkce se ujímá bývalý šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr či Daniela Zemanová, bývalá šéfka Soudcovské unie.

Noví ústavní soudci složili v pondělí slib do rukou českého prezidenta. "Nebudu skrývat, že ze jmenování prvních tří ústavních soudců v mém prvním funkčním období cítím uspokojení. Jsem přesvědčený, že jmenováním tří velmi kvalitních lidí do této funkce jsme vyhráli všichni," uvedl Petr Pavel.

Související obsah

​"Je to také úspěchem všech, kteří se na jejich výběru podíleli velice zodpovědným hodnocením kandidátů. Chtěl bych ocenit práci těch, kteří k tomu přispěli. Zároveň chci popřát novým soudcům do jejich nelehké práce hodně úspěchů a zdraví," dodal prezident.

Při výběru vhodných kandidátů pro Ústavní soud Petr Pavel oslovil dvacet institucí působících v právní oblasti a samotnému jmenování předcházelo schválení kandidátů horní komorou Parlamentu.

Adepty na prestižní post hlava státu též konzultovala se sedmičlenným poradním týmem, v jehož čele byl ústavní právník Jan Kysela.

 Senát schválil tři kandidáty na ústavní soudce. Jsou to kvalitní lidé, říká politolog:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz