Zelený týden

Nejudržitelnější oblečení už máte doma. Ušetřit se dá dražšími nákupy

Jedním z velkých témat udržitelnosti je oblast módy. Díky správnému nakládání s oblečením můžete ušetřit nejen životní prostředí, ale i spoustu peněz. O tomto tématu v úterní Snídani v rámci Zeleného týdne mluvily zakladatelky spolu SWAP Prague Lucie Poubová a Kristýna Holubová.

Na módu mnozí nahlíží jako na spotřební zboží oproti tomu, jak to bylo dříve. "Přestali jsme si vážit věcí. Dříve se kabáty, saka a boty dědily. Dnes si každý kupuje nové kousky," nastínily zakladatelky spolku SWAP Prague.

Jejich hlavním cílem je změnit nějaké spotřební návyky a to, jak o oblečení přemýšlíme. "Důležité je nejdřív si uvědomit, jak chcete, aby ten šatník vypadal. Když budete mít třeba sto párů kalhot, tak to asi nezvládnete vynosit. Když už máte nějakou představu a pustíte se do toho šatníku, tak nakládejte s tím oblečením tak, aby se využilo," nastínila Poubová.

Související obsah

​A jestlipak víte, jaký je podle nich ten nejudržitelnější kousek vašeho šatníku? "Je zkrátka jakýkoliv, který máte doma. To, o co se doma hezky staráte, správně to perete, zašijete, prodlužujete tomu životnost" doplnila Holubová.

Pokud nosíte nějaký kousek z šatníku často, tak je dobré do něj při nákupu investovat podle nich. "Třeba tričko se nosí často, když si koupíte kvalitnější a o něco dražší, tak vám pravděpodobně vydrží déle, pak se vám ta investice vrátí. Ale ve chvíli, kdy si ten kousek vezmete jednou za dlouhou dobu, tak je pak otázka, jestli do toho investovat," zmínila Poubová.

Související obsah

​Jednou z možností, jak si obnovit šatník a neutrácet hromady peněz, jsou bazary i různé weby, kde si můžete pořídit použité oblečení. Další možností jsou tzv. swapy, tedy výměny věcí. "Je to takový udržitelný obchod, kde se vlastně neplatí za jednotlivé kousky. Platí se jen formou vstupenky, pak už tam peníze nefigurují. Vy si tam vyberete, co chcete a co vám udělá radost, a odnesete si to domů," uzavřely.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz