Pozvání do pořadu Napřímo přijala ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO). S moderátorem Markem Brunou probrala mimo jiné i novelu stavebního zákona a digitalizaci stavebního řízení.
Mrázová už má jasno, jak by se mělo řešit nedostupné bydlení. Prvním krokem je zrychlení povolovacích procesů, změna územního plánování a zjednodušení procesů. Cílem je, aby se mohlo stavět více bytů.
„V rámci nového stavebního zákona se také velké stavby pro hromadné bydlení stanou veřejným zájmem a strategickou stavbou státu. Aby právě v regionech, jako je Praha, střední Čechy nebo jižní Morava, se mohly rychleji stavět i větší bytové komplexy,“ řekla.
Druhou částí je dostupné nájemní bydlení, kdy by stát podporoval hlavně obce, ale i soukromé společnosti, aby stavěly nájemní byty.
Třetím prvkem je družstevní výstavba. „Připravujeme legislativní změny na zjednodušení a zlepšení fungování bytových družstev. Připravujeme také garanční fond pro bytová družstva,“ nastínila. Mrázová také poznamenala, že vláda chce nadále podporovat mladé rodiny ve vlastnickém bydlení.
Digitalizace stavebního řízení se už ale toto volební období nepodaří. Mrázová však ujišťuje, že na ni dojde, nejprve je ovšem potřeba stabilizovat procesy v řízení. „My udržujeme ty takzvané bypassy, ať se jedná o informační systém stavební správy, nebo o portál stavebníka. Budeme se samozřejmě snažit i tyto provizorní systémy vylepšovat, aby funkcionalita byla co nejlepší,“ uvedla.
Plnohodnotná digitalizace včetně umělé inteligence přijde až další dekádu. „Tam počítáme opravdu s plným spuštěním až v roce 2031, protože chceme mimo jiné právě věnovat i minimálně rok pilotnímu odzkoušení systému a jeho správnému nastavení,“ objasnila.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz