APLIKACE TN.CZ
Zahraničí

Britský premiér oznámil rezignaci. Starmera má vystřídat Burnham

Premiér Spojeného království Keir Starmer oznámil rezignaci. Učinil tak v pondělí na shromáždění v Downing Street v Londýně. Odejde jak z postu premiéra, tak předsedy Labouristické strany.

Každé mé rozhodnutí se týkalo toho, že jsem dal zemi, kterou miluji, na první místo. Proto rezignuji na funkci vůdce Labouristické strany,“ prohlásil v pondělí dopoledne premiér Spojeného království Keir Starmer dle CNN. Učinil tak na shromáždění v Downing Street v Londýně. Opustí i post premiéra. Britského krále Karla III. o svém odchodu prý již informoval v pondělí ráno.

Starmer tak podlehl dlouhodobému tlaku vlastní strany. Řekl, že její vůli „přijímá s pokorou“. „Udělám vše, co je v mých silách, abych zajistil řádné předání moci,“ prohlásil a svému nástupci slíbil plnou podporu.

Související obsah

Starmerova rezignace byla očekávaná. To, že ji Starmer v pondělí oznámí, se v médiích objevilo už o víkendu. Svým odchodem uvolní Starmer cestu Andymu Burnhamovi, který je momentálně jediným diskutovaným kandidátem. Vystřídat by jej mohl do podzimu.

Do funkce premiéra nastoupil Starmer po všeobecných volbách v červenci 2024. Jeho popularita rapidně klesala. V únoru letošního roku navíc vyšlo najevo, že bývalý velvyslanec ve Spojených státech Peter Mandelson, kterého Starmer jmenoval, měl vazby na zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.

Labouristická strana byla nespokojená s jeho strategií a stylem vedení. Nepomohly mu ani špatné výsledky v místních volbách.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz