Zpravodajství

Chrám sv. Víta: Petice proti církvi

Chrám sv. Víta: Petice proti církvi

Katedrálu všem! Tak zní heslo iniciativy za navrácení katedrály sv. Víta státu. Ta byla v září tohoto roku přiřknuta rozhodnutím Městského soudu v Praze církvi. Stát se ale dovolává u Nejvyššího soudu a lidé podepisují petici za zrušení rozsudku.

Zdroj: TV Nova

Převod katedrály zpět do rukou státu se snaží podpořit petiční výbor v čele se Zdeňkem Mahlerem. Lidé si text petice stahují z internetu a podepisují ji také v pražském metru.

"Na tomto místě jsme nasbírali pět tisíc podpisů, celkový počet je 12 tisíc," řekl Nově organizátor petice Josef Mráček.

Mohlo se zdát, že tahanice kolem našeho nejznámějšího chrámu jsou u konce tím, že ho dostala zpátky do rukou církev. Dovoláním se ale spor dostal do dalšího kola.

"Požadujeme zrušení rozsudku obvodního i městského soudu," řekla TV Nova právní zástupkyně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových Milada Šípková.

Změnit status quo můžou poslanci a prezident

Ústavní soud v roce 1999 rozhodl, že vlastnictví katedrály je možné změnit pouze zákonem.

"Pokud by vůbec tato věc měla být nově řešena, tak pouze prostřednictvím parlamentu a podpisem prezidenta, řekl Nově expert na kanonické právo Aleš Pejchal.

Řízení o podaném dovolání probíhá v současnosti u Nejvyššího soudu ČR.

 

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz