Zpravodajství

Vláda si dala evropské předsednictví jako prioritu

Spory na české politické scéně sice zatím přetrvávají, ale neměly by negativně ovlivnit zásadní téma blízké budoucnosti, kterým je české předsednictví EU v roce 2009. Shodli se na tom ČSSD i ODS.

Ačkoli je ODS považována za stranu s eurorealistickými postoji, staví se k otázce předsednictví ČR v EU velmi aktivně. Do své demise stihl Topolánkův tým rozhodnout o tom, že předsednictví bude mít na starosti vládní tajemník, který bude pracovat se svým týmem na úřadu vlády přímo pod premiérem.

Zodpovědným za předsednictví bude šéf dozorčí rady ČEZ 

Tajemníkem ministři jmenovali dosavadního šéfa dozorčí rady ČEZ Zdeňka Hrubého, který má zkušenosti z organizace pražského summitu finančníků a Světové banky v roce 2000. Hrubý, proti němuž nemají ostatní politické strany výhrady, by měl vydržet až do konce předsednictví nehledě na možné vládní zvraty nebo předčasné volby.
Hrubý nastoupí do úřadu 1. ledna. Není ale jisté, zda v té době bude ještě podléhat vládě, která ho do úřadu jmenovala. Topolánek sice s největší pravděpodobností premiérem stále bude, zemi však patrně povede vláda v jiném složení. Ta také rozhodne, zda Hrubého z tajemníka povýší na ministra bez portfeje.
Topolánek, jehož po demisi prezident Václav Klaus znovu jmenoval premiérem, bude usilovat o vytvoření přechodné vlády "národního dialogu a českého předsednictví v EU", v níž mohou být všechny strany vyjma komunistů. ODS stále uvažuje o předčasných volbách.
Ty by případně nikterak neměly ovlivnit práci Hrubého, který bude mít k dispozici asi dvacítku lidí. Hrubého tým se bude starat o organizační a technickou stránku příprav. Největší díl odpovědnosti za české předsednictví v EU, hlavně v politické části, bude mít premiér.

EU bude mít o dva členy navíc 

Odborníci upozorňují, že předsedat EU, která v té době bude mít již 27 členů, není nic jednoduchého. Členské země se střídají po půl roce, přičemž každá z nich je vždy v daném období hlavním mluvčím EU. Musí také organizovat nejrůznější schůzky, summity a musí rovněž předložit vlastní politické cíle. Česko na přípravy vyčlenilo 3,3 miliardy korun.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz