Zpravodajství

ČSSD požene Melčáka a Pohanku k soudu

Dnešní očekávaná schůze poslanecké sněmovny trvala jen 15 minut a změny nepřinesla. Miloslav Vlček (ČSSD) zůstává i nadále předsedou sněmovny. Sociální demokraté vyzvali poslance Michala Melčáka a Miloše Pohanku, aby se vzdali svého mandátu. Jiří Paroubek dokonce oznámil, že ČSSD na oba poslance, kteří umožní vznik Topolánkovy vlády, podá trestní oznámení pro podezření z úplatkářství.


Vlček zůstává i nadále předsedou sněmovny. ČSSD totiž odstoupila od původního plánu, aby Vlček rezignoval a byl znovu zvolen. Měla to být pojistka pro třetí pokus sestavení vlády. To však ztratilo smysl poté, co Melčák a Pohanka oznámili, že svým odchodem ze sněmovny umožní získání důvěry Topolánkovy vlády.

Zatím není jasné, zda a jak dlouho Vlček v čele dolní komory zůstane a jestli se ho ČSSD později pokusí nahradit šéfem strany Jiřím Paroubkem. "To teď neřeším," uvedl Paroubek.

Topolánek Pohanku a Melčáka ocenil 

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek pokládá rozhodnutí poslanců Melčáka a Pohanky podpořit vládu za odvážný krok, který může zlepšit politickou kulturu v zemi. V žádném případě je nepokládá za "přeběhlíky". Zákonodárci se podle něj cítí ohroženi, sledováni a nelegálně odposloucháváni, o ochranku ale nepožádali.

"Nepokládám je za přeběhlíky. Daleko větším přeběhlictvím je, že někdo hlasuje proti své vůli na zadání stranického sekretariátu," uvedl Topolánek po zasedání vlády. Přeběhlíky se podle Topolánka nestali i proto, že nezměnili své názory a neslíbili automatickou podporu na celé volební období.

Vzdejte se mandátu, vyzývá soc. dem.

Sociální demokraté dnes vyzvali Melčáka a Pohanku, aby se neprodleně vzdali poslaneckého mandátu. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu ČSSD řekl jeho předseda Michal Hašek. 
Z jejich úterního vyjádření ale bylo zřejmé, že se mandát složit nechystají. Pokud se sami nerozhodnou rezignovat, ČSSD je nemůže poslaneckého mandátu zbavit.

"Ti dva pánové nemají ve svých pozicích co dělat. Myslím si, že pokud setrvají, že jim jde jen o koryta a o peníze," řekl dnes Paroubek. Zopakoval také, že ČSSD podá na Melčáka a Pohanku trestní oznámení pro podezření z úplatkářství.

Vedení ČSSD již v úterý oba poslance označilo za "zrádce". Hašek zdůraznil, že poslanecký mandát není "osobním vlastnictvím", protože Melčák i Pohanka byli do sněmovny zvoleni především díky programu ČSSD.

Pohanka vystoupil z ČSSD

Pohanka už není členem sociální demokracie. Brněnské organizaci ČSSD doručil dnes dopis, ve kterém žádá o ukončení členství ve straně. Uvedl to šéf brněnské městské organizace ČSSD a poslanec Jeroným Tejc. Pohanka tím formálně dokončil své dřívější oznámení o ukončení členství.

Pro Zemana nejsou Pohanka a Melčák zrádci

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman nepovažuje sociálnědemokratické poslance Michala Pohanku a Miloše Melčáka za zrádce kvůli tomu, že chtějí tolerovat vládu Mirka Topolánka (ODS).

Zda zůstanou přesvědčením sociálními demokraty, se podle něho ukáže, až se ve sněmovně bude hlasovat o některých návrzích ODS, především pak o rovné dani. "Teprve kdyby tito dva poslanci tento návrh podpořili, tak bych to pokládal za zradu principů sociální demokracie," řekl dnes Zeman.

Zeman nevidí důvod pro tvrzení, že šlo v případě obou poslanců o politickou korupci, protože své stanovisko deklarovali už dříve vystoupením z poslanecké frakce ČSSD. Podle Zemanova soudu by to mohlo vést k tomu, že si ČSSD přestane hrát na potenciálního slabšího vládního partnera a stane se razantní opozicí. "Tak se zmenší riziko, že by sociální demokracie prohrála příští volby," uvedl.

Výkonná rada ODS ocenila vyjednávání

Výkonná rada ODS dnes vyslechla zprávu premiéra Mirka Topolánka o přípravách na páteční hlasování o důvěře kabinetu a ocenila postup svých vyjednavačů. Přijala také programové prohlášení koaliční vlády. Topolánek v uplynulých týdnech čelil výhradám z vlastních řad, nyní se podle místopředsedy ODS Pavla Béma situace uvnitř strany uklidnila. Topolánek získal podporu širšího vedení strany.

"Veškeré výhrady byly ventilovány v uplynulých třech týdnech, nyní s ohledem na páteční hlasování ODS drží jako jeden muž a jedna žena," řekl Bém. Před časem byl pražský primátor jedním z čelných kritiků Topolánkových snah o koaliční vládu s lidovci a zelenými.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz