Zpravodajství

Namol jsou stále častěji i děti, alkohol je pro ně snadno dostupný

Namol jsou stále častěji i děti, alkohol je pro ně snadno dostupný
Zdroj: TV Nova

Alkohol začínají zkoušet čím dál mladší děti. Nezůstávají tak jen u prvního napití. V loňském roce se dokonce zvýšil i počet trestných činů spáchaných právě opilými dětmi. Lékaři vybízejí k zodpovědnosti hlavně rodiče. Alkohol totiž může ohrozit i život dítěte.

V Brně se tak nedávno opíjely třináctileté děti. S lahvemi alkoholu se nijak neskrývaly. Opíjely se přímo před školou. Když je objevila hlídka brněnských strážníků, nemohly už mluvit ani chodit.

Navečer zase vyjížděla krkonošská záchranná služba k opilému třináctiletému chlapci do Černého dolu. Podchlazený a opilý byl převezen na jednotku intenzivní péče do Vrchlabí.

Sehnat alkohol pro děti není problém

Sehnat alkohol totiž není pro patnáctileté dítě žádný problém. Přesvědčili jsme se o tom ve třech hypermarketech. Někteří prodavači se dítěte ani nezeptají, kolik mu je let.

Opilé děti jako pachatelé trestných činů

Opilé děti se také stále častěji stávají pachateli trestných činů. Počet takovýchto dětí se od loňského roku zvýšil o stovku. Loni bylo spácháno 14 000 trestných činů pod vlivem alkoholu. V 565 případech pachatelem byla osoba mladší patnácti let.

Alkohol může ohrozit i život dítěte

Opíjení u dětí nemusí skončit jen bolením hlavy. Na jednotkách intenzivní péče zachraňují ročně stovky opilých dětí. Mohou být i několik dní v bezvědomí, mít trvalé poškození mozku a jater. V nejhorším případě jim hrozí i smrt.

Psychologové vidí největší vinu u rodičů

Psychologové tvrdí, že největší vina v tomto směru leží na rodičích. A právě rodiče by podle lékařů měli také platit za pobyt takovýchto dětí v nemocnici. Ty se ročně vyšplhají na 23 milionů korun.

 

  

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz