Zpravodajství

VIDEO: Prahou zněly protesty proti libyjskému trestu smrti pro bulharské ženy

VIDEO: Prahou zněly protesty proti libyjskému trestu smrti pro bulharské ženy

I v Česku zazněl jasný protest proti nehumánnímu zacházení s bulharskými zdravotními sestrami, které byly odsouzeny trestu smrti za údajný podíl na nakažení dětí virem HIV. Asi tři desítky bulharských občanů protestovaly v Praze před libyjským velvyslanectvím.

Zdroj: TV Nova

Mezi demonstrujícími byli i čeští občané. Podle nich je trest smrti pro bulharské zdravotní sestry a jednoho palestinského lékaře neúměrný jejich provinění.

Demonstranti měli i transparenty, které pranýřovaly režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. "Absurdní obvinění, absurdní proces" - tak znělo jedno z hesel. Protestující podepisovali petici ve prospěch zdravotních sester. Chtěli ji předat libyjským diplomatům, ti jim však neotevřeli. Akci monitorovali policisté.

Proces se neúměrně táhne

Bulharské zdravotní sestry byly zadrženy v únoru 1999 a obviněny z toho, že záměrně nakazily 426 libyjských dětí virem HIV v nemocnici v Benghází. Nejméně 53 infikovaných poté zemřelo. Po prvním procesu byli zdravotníci v roce 2004 odsouzeni k trestu smrti, ale následující rok byli obvinění zproštěni. V obnoveném procesu loni opět dostali absolutní trest.

Obvinění odpovědnost za nakažení dětí odmítají a na jejich stranu se postavili i mezinárodní odborníci, podle nichž se děti infikovaly v důsledku špatné hygieny v nemocnici. Smrtelný virus se podle jejich zjištění šířil v nemocnici již před příchodem Bulharek.

Nedávno navštívil Liybii slovenský premiér Róbert Fico, který nabídl, aby se postižené děti mohly léčit na Slovensku. Sklidil tak kritiku opozičních politiků.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz