Zpravodajství

Výzkum varuje: české děti trpí obezitou

S alarmující zprávou přišli odborníci zabývající se dětskou výživou. Už každé čtvrté dítě u nás trpí obezitou. Životní úroveň totiž roste a to s sebou nese strmý nárůst dětí s nadváhou. V drtivé většině případů se přebytečných kil nezbaví ani v dospělosti, a tak se dá očekávat, že naše zdravotnictví bude léčit více lidí s cukrovkou, vysokým tlakem nebo nemocemi kloubů.

Osmiměsíční Péťa váží jedenáct kilogramů, sedmiletá Nikolka má dvacet sedm kilogramů, dvanáctiletý Honzík je na tom "nejlépe", váží rovných sto kilogramů.

"Každé čtvrté dítě v republice je obézní," říká pediatr mostecké nemocnice Vlastimil Prokop. Jeho slova potvrzuje také primář dětské kliniky Masyrykovy nemocnice Ústí nad Labem Jaroslav Škvor: "Obezita, stoupá strmě a není jednoznačné kam, až dostoupí."

Matka často začne překrmovat dítě již ve věku kojence. Na to si dítě rychle zvykne a táhne se to s ním až do školního věku. Podle lékařů jsou nyní nejohroženější skupinou děti mezi pátým a osmým rokem.

To je případ i sedmileté Nikolky z reportáže. Té maminka prý už ve třech měsících dávala knedlíky s kuřetem na paprice, prý protože nebyla pořád dostatečně sytá. Teď problém řeší s dietoložkou.

Ve škole se tyto děti vyhýbají tělocviku, nebo sedí doma u počítače. Obezita u dětí způsobuje problémy s vysokým tlakem, cholesterolem, nemoci kloubů či v tom nejhorším s cukrovkou.

V naší republice jsou sice poradny pro děti s nadváhou či lázně, ale specializované centrum, kde by byli psychologové, tělocvikáři pohromadě a plně se věnovali matkám s dětmi tu neexistuje a o jeho vzniku se zatím neuvažuje. A tak záleží hlavně na rodičích, zda své děti vystaví riziku, že s nadváhou budou bojovat celý život.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz