Zpravodajství

V případu Kulínského zřejmě přibyde ústavní stížnost

Předsedkyně senátu Krajského soudu v Hradci Králové Anna Bímová chce podat ústavní stížnost. Důvodem je rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, ve kterém se stanovuje, že se královéhradecký soud musí zabývat vedle dvou případů také dalšími 47 případy údajného pohlavní zneužívání, ze kterých je obžalován sbormistr Bohumil Kulínský. Soudkyně totiž v minulosti využila své pravomoci a po obdržení obžaloby, kdy vyloučila některé méně závažné skutky, případ postoupila k projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

„Důvodem (pro postoupení k projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 1 - pozn. red.) byla zejména hospodárnost řízení, protože většina jak poškozených, tak svědků má své bydliště právě v Praze," řekl serveru nova.cz mluvčí hradeckého krajského soudu Michal Strnad. Dodal, že proti rozhodnutí o postoupení nebyl možný opravný prostředek.

Obvodní soud však usnesení krajského soudu nerespektoval a obrátil se na Vrchní soud v Praze, aby rozhodl o příslušnosti. Ten rozhodl tak, že věc přísluší k projednání Krajskému soudu v Hradci Králové.

Podle názoru předsedkyně senátu krajského soudu Anny Bímové obvodní soud nerespektováním usnesení krajského soudu porušil zákon. Obrátila se tedy na předsedu Krajského soudu v Hradci Králové s návrhem na podání podnětu ke stížnosti pro porušení zákona. Předseda soudu tomuto návrhu nevyhověl.

Soudkyně je však podle svých slov připravena užít všech procesních prostředků k tomu, aby rozhodnutí vrchního soudu, které považuje za nesprávné, zvrátila. V této souvislosti hovořila zejména o podání ústavní stížnosti.

„V této fázi řízení se k této věci nebude Vrchní soud jakkoli vyjadřovat," řekl serveru nova.cz mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Dodal, že by mohlo dojít k ovlivňování stran. Bímovou se dnes serveru nova.cz nepodařilo kontaktovat.

„Pro soudy je závazné rozhodnutí Vrchního soudu. Senát Obvodního soudu pro Prahu 1 postupoval ve dvou rovinách. Věc jsme nejprve předložili Vrchnímu soudu, protože to slibovalo nejrychlejší vyřešení problému," řekl serveru nova.cz mluvčí obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra.

Podle Vávry je senát Obvodního soudu pro Prahu 1 a Vrchní soud přesvědčen, že není možné v oddělením řízení řešit jednotlivé skutky, protože z hlediska hodnocení důkazů (např. výpovědi svědků) je třeba je hodnotit před jedním senátem.

Právě z toho důvodu, že je podle Vávry nezbytné, aby se všech 49 případů projednávalo před jedním soudem se obrátili na Vrchní soud se žádostí o stanovisko. Ten jejich postupu vyhověl.

„Pro případ, že by Vrchní soud toto učinit nemohl, měl Obvodní soud pro Prahu 1 připravenou stížnost pro porušení zákona s žádostí o pomoc ministra spravedlnosti, aby nařídil projednání před jedním senátem," dodal Vávra.

Soud bude pokračovat na konci května

Krajský soud v Hradci Králové minulý týden kvůli výslechu dalšího svědka odročil na konec května projednávání pohlavního zneužívání dvou členek sboru. V těchto dvou případech tento soud Kulínského kvůli nedostatku důkazů již loni zprostil viny, Vrchní soud v Praze ale v prosinci verdikt zrušil a vrátil věc k novému projednání.

Kulínský podle policie v letech 1984 až 2004 zneužil 49 bývalých členek sboru. Některé údajně pohlavně zneužil, u dalších prý šlo o ohrožování mravní výchovy mládeže a trestný čin útisku. Kulínskému, který strávil 219 dnů ve vazbě, hrozí v případě prokázání viny až 12 let vězení.

 

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz