Zpravodajství

V Praze může proti státním maturitám demonstrovat až 1500 studentů

Některým středoškolákům se nelíbí myšlenka jednotných státních maturit. Spor, který rozděluje i sněmovnu, přenesou mladí lidé i do ulic Prahy. Středoškoláci plánují pod vedením dvou gymnazistů z Jaroměře na pátek 4. května demonstraci pod názvem Stop státní maturitě. Ostatní studenty mobilizují na internetu. Pořadatelé očekávají účast až 1500 studentů.

Na webových stránkách vyzývají studenti Adam Budinský a Tomáš Hlaváček k demonstraci proti státním maturitám. "Klademe si před sebe obtížný úkol. Úkol postrčit úředníky a převážně levicové poslance ve sněmovně, kteří sedí za slušné peníze na pomyslném pramenu a nechtějí se z něho hnout," uvádějí studenti. "Naším cílem je posunout termín spuštění státních maturit," dodali. "Na střední školy jsme nastupovali s tím, že maturovat se bude klasicky před komisí a postaru. Nebudeme pokusní králíci, na kterých se zkusí nové léčivo," zdůraznili studenti.

Pochod by měl vyjít do ulic v deset hodin. Informaci o ohlášení akce našemu serveru potvrdil i mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Podle organizátorů by se mělo akce zúčastnit 1000 až 1500 studentů. Pochod byl měl začít v deset hodin dopoledne u památníku Jana Palacha a Jana Zajíce na Václavském náměstí, skončit by měl u budovy ministerstva školství v Karmelitské ulici na Malé Straně.

Topolánkův kabinet usiluje o dvouletý odklad státních maturit do roku 2010. Levice v čele s ČSSD však prosazuje státní maturity již od příštího roku. Studenti by měli mít jednotné maturity z češtiny a jednoho cizího jazyka.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz