Zpravodajství

Gang kolem Berdycha odsouzen

Gang kolem Berdycha odsouzen

V první části rozsáhlého procesu s takzvaným gangem Davida Berdycha padly definitivní tresty. Muži kolem Berdycha a uprchlého Jaromíra Prokopa půjdou za únos a smrt zlatníka Václava Tomana a za loupežná a často ozbrojená přepadení dalších lidí na sedm až 13,5 roku do vězení.

V odvolacím jednání o tom ve čtvrtek rozhodl pražský vrchní soud, který částečně změnil loňský verdikt středočeského krajského soudu. Třem obžalovaným odvolací soud tresty snížil.

Uprchlý Prokop si má místo 14 let odpykat 13,5 roku, v jiné kauze je ještě stíhán za dvojnásobný pokus o vraždu Ivana Jonáka. Berdychovi, který si momentálně odpykává sedmiletý trest za vydírání a přechovávání padělaných peněz, soud potvrdil jako další trest devět let a devět dní vězení.

V projednávané kauze jde o loupeže z druhé poloviny 90. let minulého století, gang si tehdy údajně přišel trestnou činností na víc než 25 milionů korun. Vůdčí osobností byl zpočátku Prokop, hlavní aktéři se poznali v Jonákově discolandu Sylvie, kde pracovali vesměs jako ochranka.

Postupně si ale Berdych zformoval vlastní, mnohem rozsáhlejší gang. Kolem roku 2000 začal gang podle žalobců spolupracovat při páchání zločinů s policií. Elitní detektivové byli ve druhé části procesu zároveň s dalšími členy gangu nepravomocně odsouzeni k vysokým trestům vězení.

Jeden ze zločinů skončil smrtí

Nejzávažnějším zločinem posuzovaného rozsudku je případ z listopadu 1996, který skončil smrtí oběti, od níž chtěli zločinci peníze. Gang se zmocnil zlatníka Tomana v jeho garáži a spoutaného jej v autě unesl.

Obžalovaní tvrdili, že najednou v autě přestal dýchat a hýbat se. Prý se mu snažili poskytnout první pomoc a asi mu nechtíc ublížili. Podle lékařů však Toman utrpěl zlomeniny lebky, krční a hrudní páteře, hrudní kosti, žeber a trhlinu levé plíce.

Podle znalců mohla devastující zranění vzniknout tak, jak popsali utajení svědci. Podle nich i původní obžaloby pachatelé ve snaze vymoci z oběti peníze dali Tomanovi na hrudník prkno, na které najížděli autem.

Když zemřel, Radek Trumpeš shodil Tomanovo tělo ze zalesněného svahu u Slapské přehrady. Krajský soud potrestal obžalované za loupež, vraždu se podle něj prokázat nepodařilo. Podle žalobce se nepodařilo objasnit podíl jednotlivých obžalovaných na smrti zlatníka.

Proti rozhodnutí se již nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Největší případ organizovaného zločinu: Podsvětí propojeno s elitními detektivy

Kauza takzvaného Berdychova gangu je označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Je závažná hlavně kvůli údajnému propojení podsvětí s elitními detektivy. Gang kolem Davida Berdycha má podle několika obžalob na svědomí loupeže, brutální únosy a vydírání bohatých podnikatelů a také přepadání kamionů. Organizovaná skupina desítek lidí si svou trestnou činností přišla údajně na více než sto milionů korun.

První zločiny podle žalobce spáchali Berdych s komplici už v roce 1995, spolupráce s policisty ale začala prý až o pět let později. Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové při akci Uniforma pozatýkali velkou část podezřelých. Podle žalobců při páchání zločinů využívali díky napojení na policejní důstojníky znalostí policejní taktiky, používali policejní výstroj i výzbroj a padělané doklady.
V souvislosti s činností gangu bylo dosud obžalováno či obviněno přes 50 lidí, z toho několik bývalých policistů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz