Zpravodajství

Péče o novorozence se zhoršuje

Péče o novorozence se zhoršuje
Zdroj: TV Nova

Lékaři, kteří bojují dnes a denně o životy předčasně narozených dětí bijí na poplach. Neonatologická centra jsou přeplněná a tak se prý nemohou kvalitně postarat o všechna nedonošená miminka, která jejich speciální péči potřebují.

Primář pražské neonatologie tvrdí, že se již kvůli tomu dokonce zvýšila nemocnost těchto malých pacientů.

Za posledních 6 let se u nás rodí víc dětí, tím pádem se zvýšil i počet nedonošených, a to o celých 47%. Kapacity neonatologických center jsou ale pořád stejné. Lékaři se proto nyní nemohou postarat o všechny malé pacienty, kteří by to potřebovali.

"V současné době narůstá nemocnost těchto dětí a zvyšuje se pozvolna i jejich úmrtnost. Tento stav je minimálně alarmující," řekl primář neonatologie v nemocnice U Apolináře Richard Plavka.

Například v perinatologickém centru u Apolináře by akutně potřebovali navýšit počet intenzivních lůžek pro nedonošená miminka minimálně o 25%. Chybí také personál a další důležité zdravotnické vybavení. Situace je prý stejná v celé zemi. Třeba fakultní nemocnice na Ostravsku má v současné době úplně plno.

A jak nám sdělila primářka neonatologie v nemocnici v Ostravě Hana Podešvová: "Různě ty děti přesouváme."

Každý převoz nedonošeného miminka pro něj přitom představuje velké riziko

"Mohou mít poškozené sítnice, poškození plic, mohou víc krvácet do centrální nervové soustavy," dodal primář
To všechno přitom negativně ovlivňuje vývoj těchto dětí v budoucnu.

Ministerstvo zdravotnictví radí ředitelům těchto nemocnic jediné

"Doporučujeme, aby se obrátili na zdravotní pojišťovny. Ty hradí zdravotní péči," řekl tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

V současné době běží jednání o úhradách péče na příští rok. Kolik peněz pojišťovny těmto neonatologickým centrům však přidají bude jasné nejdříve v září tohoto roku. Do té doby si musí lékaři se současnou situací poradit sami.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz