Zpravodajství

VIDEO: Problémy Romů má řešit nová agentura

VIDEO: Problémy Romů má řešit nová agentura

Romská problematika je natolik závažná, že drtivá většina Čechů požaduje, aby ji vláda začala okamžitě řešit. Podle ministryně Džamily Stehlíkové se proto už v tuto chvíli připravuje "Agentura pro řešení romských otázek". Vicepremiér Jiří Čunek zase chystá změnu zákonů o vyplácení sociálních dávek tak, aby motivoval romskou menšinu, například k práci nebo posílání dětí do škol.

Zdroj: TV Nova

Tento týden protestovali Romové v Náchodě za odvolání dvou pracovníků města řešících romskou otázku. Ve Vsetíně protestovali kvůli protiromským krokům Jiřího Čunka. Města přiznávají, že už Romy nezvládají.

V průzkumu mínění vyšlo, že více než 80 procent respondentů se domnívá, že je potřeba romskou problematiku řešit na úrovni vlády, říká Přemysl Čech, generální ředitel agentury Median.

Fondy EU mají dát 13 miliard

Podle ministryně Džamily Stehlíkové se pomoc krajům a městům blíží. Od nového roku prý vznikne Agentura pro řešení romských otázek. 60 pracovníků by fungovalo přímo v regionech a během sedmi let by jí mělo protéci 13 miliard Kč z Evropských fondů.

Hlavní priority této agentury jsou vzdělání, zaměstnávání, bydlení, prevence kriminality, říká Stehlíková.

Vicepremiér Čunek ale tvrdí: "Před startem agentury musíme změnit sociální zákony. A to tak, že komu nebudou děti chodit do školy anebo neodvede za dávky práci, nedostane ani korunu."

V agentuře má pracovat 70 lidí

Agentura podle Stehlíkové bude součástí Rady vlády pro záležitosti romské komunity a bude pomáhat státním orgánům, obcím i nevládním organizacím koncepčně řešit romské problémy.

Zaměstnávat má asi 70 lidí, šest desítek z nich přímo v jednotlivých regionech.

Podle Stehlíkové nejprve způsob fungování agentury musí projednat jednotlivá ministerstva, jichž se bude její činnost dotýkat.

Podle Čunka byly všechny konce pro romskou problematiku hloupé

Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) však v pořadu namítl, že před založením agentury bude ještě třeba přijmout novou "životaschopnou" koncepci romské otázky, protože všechny dosavadní přijaté koncepce jsou podle něj "hloupé". Stehlíková však již s žádnou novou koncepcí nepočítá.

Společenské diskuse týkající se postavení Romů v české společnosti vyvolal v poslední době kontroverzní čin tehdejšího starosty Vsetína Čunka. Ten z města vystěhoval nepřizpůsobivé romské občany, kteří neplatili nájemné a nestarali se o své domovy.

Čunek se hájí tím, že Vsetínu ulevil, podle jiných však jen problém přestěhoval jinam a navíc porušil základní lidská práva Romů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz