Zpravodajství

Vysvědčení: Nepodceňujte strach dětí

Vysvědčení: Nepodceňujte strach dětí
Zdroj: TV Nova

Blíží se rozdávání vysvědčení. Pro mnohé to znamená dva měsíce prázdnin, pro jiné stres. Děti se bojí domů, volí útěk a výjimkou bohužel nejsou ani pokusy o sebevraždu.

Neúměrné hrozby
„Přísní rodiče vyvolávají v dětech obavy z reakcí na jejich známky, dochází k rozkolům, hádkám, příležitostnému lhaní, řeší se volný čas dítěte apod. Rizikové je vysvědčení také z hlediska útěků dětí z domova," říká Martin Klouda, vedoucí Linky bezpečí. „Někteří rodiče, byť to nemyslí vážně, hrozí dětem velmi neuváženě, ať se špatnými známkami raději nechodí domů. Děti, jejichž rodiče používají tělesné či jiné tresty, mají často strach, že budou za známky bity a ponižovány, a proto se bojí domů vrátit," vysvětluje.

Co s tím?
Proto by si rodiče měli uvědomit, jak špatné známky ve škole se svým dítětem řeší. „Doporučujeme, aby rodiče vždy vhodně volili slova a nezastrašovali své potomky výčitkami a hrozbami. Známka je subjektivním hodnocením učitele a není pouze vizitkou dítěte, ale také rodičů. Svědčí o tom, jak sami dítěti v průběhu školního roku pomáhali a nakolik mu věnovali pozornost. Rodiče by se měli více zamýšlet nad dlouhodobou spoluprací s dítětem - nad vylepšením vzájemné komunikace. Známky pak nebudou nepříjemným překvapením!" upozorňuje Martin Klouda.

Vysvědčení na krizových linkách
Doba vysvědčení je také znát na Lince důvěry a dalších krizových linkách. Volají méně úspěšní žáci a také sami rodiče. V loňském roce řešila Linka bezpečí s pololetním vysvědčením 75 hovorů pouze k tématu vysvědčení a celkem 494 hovorů ke školním problémům obecně. V červnu loňského roku se týkalo 101 hovorů přímo vysvědčení a 428 celkově školní problematiky. Nárůst čekají i v letošním roce.

Kam volat?
Linka bezpečí - 800 155 555 (non-stop)
Linka vzkaz domů - 800 111 113, 724 727 777 (denně od 8.00 do 22.00)
Rodičovská linka - 283 852 222 (každé pondělí 13.00 - 16.00, středu 16.00 - 19.00 a mimořádně také v pátek, v den vysvědčení 14.00 - 17.00)

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz