Zpravodajství

O desítky milionů korun připravil stát české advokáty a Advokátní komoru

O desítky milionů korun připravil stát české advokáty a Advokátní komoru
Zdroj: TV Nova

Desítky milionů korun. O to připravil stát české advokáty a Advokátní komoru. Stát totiž v roce 1990 vyzval Advokátní komoru, aby sociálně slabým lidem, v civilním soudním řízení, poskytovala zadarmo advokáty s tím, že celou věc co nejdříve uzákoní a bude tuto pomoc proplácet ze státní kasy.

Jenomže uběhlo 17 let a naše země podle komory jako jediná v Evropské unii nemá dohodu se státem, a tak advokáti pracují pro tisíce lidí na své vlastní náklady.

Státu tato situace do značné míry značně vyhovuje. Říká Advokátní komora, kterou ročně osloví asi 5.000 lidí se žádostí o bezplatnou právní pomoc. Každému druhému je vyhověno podobně jako panu Maršálovi, který neměl peníze na obranu proti svému bulharskému zeti, který mu nechce vrátit peníze.

Komorou stanovený advokát, stejně jako například už počtvrté Daniela Kovářová, pak musí zadarmo pomoci.

Celkové náklady jsou pak odhadovány asi na částku 100.000 Kč. Takových advokátů jsou ale stovky a částka pak prudce stoupá. A to až minimálně l 7 milionů korun ročně.

Advokacie přišla o minimálně 145 milionů korun

Nesmíme zapomenout ani na velkou administrativu, ta vyjde komoru zhruba na 1,5 milionu.

To pak stačí vynásobit 17 lety, kdy stát bezplatnou pomoc neřešil, a zjistíme, že advokacie přišla o minimálně 145 milionů korun.

V Evropské unii jsme jedinou zemí, která tuto oblast upravenu nemá.Podle odborníků u nás panuje situace jako v 19 století. A vyhlídky podle Ministerstva spravedlnosti: „Nic moc".
Nicméně na zákoně o bezplatné právní pomoci se prý už pracuje a napsán má být do konce roku 2010.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz