Zpravodajství

Plumlov jde do boje proti sinicím

Plumlov jde do boje proti sinicím

Nekompromisní boj sinicím vyhlásily obce v okolí Plumlovské přehrady u Prostějova. Zdraví škodlivé organismy totiž každé léto mění turisty vyhledávané místo v nevábně páchnoucí zelenou stoku.

Zdroj: TV Nova

Zlepšení kanalizace v obcích, ukončení chovu ryb v Podhradském rybníku či odstranění sedimentu ze dna Plumlovské nádrže - tato a další opatření by podle odborníků měla zabránit přemnožování sinic v Plumlovské přehradě, které tamní lidi i podnikatele trápí řadu let.

Krátkodobé i dlouhodobé kroky obsahuje studie, kterou zhotovilo Centrum pro cyanobakterie a jejich toxiny v Brně za více než 800 tisíc korun.

Voda se zlepší snad do pěti let

Podle ředitele Povodí Moravy v Brně Antonína Tůmy by se rekreanti výraznějšího zlepšení kvality vody mohli dočkat do pěti let, určité změny by ale mohli pocítit již v příští sezoně.

Situaci v Plumlovské přehradě se již řadu měsíců věnují zástupci dotčených obcí, krajského úřadu i Povodí Moravy. Studie odborníků je však pro jejich další kroky zásadní. "Jednotlivá opatření by neměla výrazný vliv na kvalitu vody v nádrži.

Z tohoto důvodu byla zpracována studie, která řešila všechny možnosti, které existují," uvedl Tůma. Podle něj již vodohospodáři některé dílčí kroky zahájili. Monitorují například ekosystém nádrže, například složení sedimentu či svaloviny ryb.

"Zvažuje se i ošetření vody pro tuto sezonu. Musely by být ale splněny všechny podmínky, aby nebyl narušen ekosystém nádrže," doplnil Tůma.

Studie definuje konkrétní zdroje problémů i návrhy řešení. Jejím závěrem je 17 opatření jak v nádrži Podhradský rybník, který do Plumlovské nádrže ústí, tak v samotné přehradě.

"Největším zdrojem znečištění jsou jednoznačně znečištěné odpadní vody v povodí nad nádrží a čistírna odpadních vod v Plumlově, které nemá terciární dočišťování, čili odstraňování živin," uvedl jeden ze zpracovatelů studie Blahoslav Maršálek.

Hlavním cílem je snížit přísun živin z přítoků, díky nimž se pak sinicím v nádrži daří. Počítá se i s omezením kaprovitých ryb či provzdušňováním dna. Podhradský rybník by mohl sloužit jako přednádrž ke srážení živin.

Do celého procesu se budou muset zapojit i obce a jejich obyvatelé. "Máme stavební povolení na vybudování soustavy biologických rybníků, v nichž se bude odpadní voda čistit.

Náklady na projekt se odhadují na 15 milionů korun, chtěli bychom čerpat peníze i z evropských zdrojů," uvedl starosta Krumsína Jaroslav Střelák.

Zapotřebí budou ale i mnohé pozemkové úpravy, vybudování mokřadů a podobně. "Bez ochoty vlastníků pozemků to nepůjde," upozornil starosta.

Podle Tůmy je potřeba nejpozději do roku 2015 zajistit kvůli požadavkům EU dobré ekologické podmínky v povodí. Kroky v Plumlovské nádrži a okolí však budou záležet na přísunu peněz.

Celkové náklady půjdou zřejmě do stamilionů korun.
Nyní má voda v Plumlovské nádrži zhoršenou kvalitu vody. Citlivým jedincům proto hygienici doporučují, aby se po koupání osprchovali.

V Luhačovické přehradě se nekoupejte

Hygienici zaznamenali tento týden ve Zlínském kraji zhoršenou kvalitu vody v luhačovické přehradě na Zlínsku. Koupání tam nedoporučují především těhotným ženám, kojícím matkám, dětem a alergikům.

Mírné zhoršení zjistili také ve vodní nádrži Bystřička na Vsetínsku. V ostatních přírodních koupalištích v kraji je voda dobrá. Řekla to Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Ještě minulý týden zaznamenali hygienici zhoršenou vodu pouze v části luhačovické přehrady u kempu. Od té doby se sinice rozšířily až k hrázi. "Pokud se v přehradě někdo vykoupe, doporučujeme se osprchovat pitnou vodou," podotkla Javoříková.

I přesto, že v přírodním koupališti Bystřička na Vsetínsku se sinice neobjevily, hygienici ji označili jako vodu se smyslově postižitelnými vlastnostmi. Pravděpodobně po silných deštích je značně zakalená a špinavá.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz