Hodně překvapeni byli někteří rodiče, kteří koupili svým dcerám dětský prstýnek. Na trhu se totiž prodával stříbrný či zlatý prsten s vyobrazením hákového kříže. Distributor po řadě nespokojených reakcích už přestal tento výrobek dodávat do obchodů, přestože podle něj jde o budhistickou a hinduistickou svastiku označující dobro a světlo.
Prstýnek pro malé dámy s hákovým křížem. Toto mohli rodiče pořídit prakticky v jakémkoli hračkářství v zemi. Většinou až doma po rozbalení zjistili co vlastně koupili.
Distributor prstýnků tvrdí, že se hákové kříže dostaly do prodejen omylem. Když poprvé přivezl z Malajsie tyto výrobky, také si všiml křížů a tak se krabice prstýnků kontrolovaly. Podobně jako rodiče zareagovali i prodejci. Stáhli výrobky z výkladních skříní.
Distributor chápe nálady rodičů i prodejců, kteří považují hákové kříže za nacistický symbol. Je tu jedno ale. Kříž má háky otočené na opačnou stranu než symbol SS.
Hákový kříž ale nenajdete jenom na budhistických a hinduistických objektech. Protože má původ v dobru a štěstí, měla kříž v emblému část americké armády, 14 let Lotyšsko a třeba také finská armáda během druhé světové války.
Protože ale u nás mají lidé hákový kříž automaticky spojen s nacismem distributor prstýnků se rozhodl, že už je nebude v Malajsii nakupovat. Chce tak předejít zbytečným negativním náladám.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz