Zpravodajství

VIDEO: Lidé se hrnuli na hrady a zámky

VIDEO: Lidé se hrnuli na hrady a zámky

Prodloužený víkend a hezké počasí přilákaly tisíce lidí nejen k vodě, ale také na výlety. Nejčastějším cílem jsou hrady a zámky. Česko je v jejich počtu evropským unikátem.

Zdroj: TV Nova

Přestože zahraničních turistů u nás podle statistik ubývá, na hradech a zámcích to tak v těchto dnech vůbec nevypadá. Památky opět táhnou. Jen cizince v nich nahradili Češi.

Zámek Nebílovy byl stejně jako většina českých památek v obležení turistů. )

Také další oblíbená západočeská památka, zámek Kozel, byl turisty přeplněn. Prohlídka stíhala prohlídku.

V kulturních památkách bylo živo i na východě Čech. Čtyři dny volna si pochvaloval například správce zámku Hrádek u Nechanic na Královéhradecku Ivan Šenk. Každý den navštívilo zámek, které nechal postavit jako letní sídlo rod Harrachů, okolo 600 lidí. "Je to dost nadprůměrná návštěvnost. Hrálo pro nás horší počasí," řekl Šenk.

Přes dvě tisícovky lidí zavítaly také na hrad Svojanov na Svitavsku, kde po čtyři dny vládl vítkovský velmož Záviš z Falkenštejna, řekl průvodce Stanislav Sáňka. "Bavili se děti i dospělí. Děti si mohly vyzkoušet brnění nebo šermovat s rytířem," uvedl Sáňka.
Kasteláni hlásí rekordní návštěvnost. I na středočeském Křivoklátu pokladní vydávala jeden lístek za druhým.

I když v hlasování o nejpohádkovější hrad a zámek vyhrála Telč, do první desítky nejnavštěvovanějších památek se nedostala. Žebříčku suverénně vévodí Karlštejn.

České hrady a zámky jsou většinou otevřeny od dubna do září. Letos jich je k vidění víc než sto.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz