Zpravodajství

Spotřebitelská sdružení varují před některými společnostmi, které nabízejí půjčky

Spotřebitelská sdružení varují před některými společnostmi, které nabízejí půjčky
Zdroj: TV Nova

S tím, jak v Česku přibývá lidí ochotných půjčit si peníze, roste i snaha určitých firem na tom vydělat. Spotřebitelská sdružení varují před některými inzeráty, které půjčky nabízejí. Zájemce se často dovolá na linku s drahým tarifem, protelefonuje stovky korun a žádný úvěr vůbec dostat nemusí.

"Profi půjčky, dobrý den. Pro přímé sepsání žádosti volejte 900 707 ..."

Totéž si vyslechl pan Hájek z Boskovic, když se ozval na inzerát v novinách. Chtěl půjčku na rekonstrukci bytu, a tak volal, kam mu řekli.Po pěti minutách hovoru mi operátorka řekla, že minuta stojí 70 korun.

Dalších 10 minut zabralo sepsání žádosti. Pan Hájek už byl chudší o 1050 korun.

Asi do hodiny mi přišla sms zpráva o tom, že je úvěr schválen, ale že musí volat na další číslo.Tady byl tarif ještě dražší. Další ověřování údajů - pět minut za pět set. Formuláře měly přijít do 3 týdnů poštou. Nepřišlo nic.

Pan Hájek tak protelefonoval 1500 korun a dodnes úvěr nedostal.

Podle sdružení ochrany spotřebitelů je otázkou, zda nejde o podvod a jestli společnost, která udává na sebe telefonní spojení, opravdu peníze půjčuje.

Firmy využívají mezeru v zákoně, je prý těžké je postihnout

Na Českou obchodní inspekci se obracejí klienti, kteří se cítí podvedeni jednáním těchto společností, ovšem podle ČOI je to mimo jejich kontrolní pravomoc. A Český telekomunikační úřad zase nemá kompetence ke sledování obsahu podobných hovorů.

Obezřetnost je tak na místě, což dokládá i případ pana Hájka.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz