Zpravodajství

Na buřty v lese zapomeňte!

Na buřty v lese zapomeňte!
Zdroj: TV Nova

Příroda si opět usmyslela, že nám po přívalových deštích a zamračené obloze pošle trochu slunce a tepla. A hydrometeorologický ústav v této souvislosti spěchá s novým varováním. Týká se především jižní Moravy.

Na svých stránkách ústav upozorňuje, že v Jihomoravském kraji opět hrozí sucho a nebezpečí vzniku požárů. V kraji totiž trvá velmi nízká půdní vlhkost a podle předpovědi se negativní srážková bilance v tomto kraji v nejbližších dnech nezlepší. To znamená, že nezaprší a nezaprší.

Šetřte vodou a nekuřte v lese!

Obyvatelům i návštěvníkům kraje proto hydrometeorologové nedoporučují kdekoli v přírodě rozdělávat oheň. Kuřáci by na svou oblíbenou cigaretu v lese měli také zapomenout. Pokud vyrážíte trempovat, neměli byste používat přenosné vařiče ani jiné zdroje otevřeného ohně. A protože je v oblasti sucho, doporučuje se, přiměřeně situaci, šetřit vodou. Varování platí od pondělí 13.srpna až do odvolání.

Problémy jsou i jinde

Sucho a s tím spojené požáry ale netrápí pouze jižní Moravu. Stejný problém mají i obce na Jesenicku. Někde už proto museli vyhlásit opatření k omezování odběru vody z obecních vodovodů. Jinak totiž reálně hrozí, že místí vodojemy zůstanou na suchu.

Například v obcích Černá Voda a Stará Červená voda platí zákaz napouštění a dopouštění bazénů, zákaz zalévání zahrad a skleníků vodou z vodovodu. Vedení obcí současně žádá tamní občany, aby maximálně šetřili pitnou vodou. Zásoby vody ve společném vodojemu totiž klesly kvůli nedostatku srážek na kritické minimum.

Pokud nezaprší, přijdou problémy
Za porušení zákazu postih alespoň zatím nehrozí. Starostové sází na solidaritu místních, přerušení dodávek by postihlo všechny. Pokud během jednoho nebo dvou měsíců nepřijdou intenzivní srážky, které zvednou hladinu spodní vody, hrozí, že se situace ještě zhorší. Bez vody by zůstalo skoro patnáct set lidí.

Opatření kvůli vodě bude v obou vesnicích platit až do odvolání.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz