Zpravodajství

Listerie zase útočí: tentokrát na chalupářský bok!

Listerie zase útočí: tentokrát na chalupářský bok!

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila další výskyt nebezpečné bakterie listeria. Tentokráte v chalupářském boku od výrobce Jana Prantla z Žirovnic na Pelhřimovsku. Vzorek tepelně opracovaného masného výrobku s datem použitelnosti do 13. srpna odebrali inspektoři 7. srpna v plzeňském Kauflandu.


Laboratorní testy prokázaly ve vakuově baleném mase nadlimitní množství bakterie listeria monocytogenes. Případem se teď zabývá Krajská veterinární správa v Plzni a Krajská hygienická stanice.
Loni onemocnělo listeriózou 80 lidí a 14 jich zemřelo.

Epidemie vrcholila loni v listopadu, kdy bylo 20 onemocnění, a v prosinci, kdy bylo 19 případů. Epidemie zasáhla prakticky polovinu republiky, konkrétně 39 okresů ve všech 14 krajích. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce muselo loni kvůli listerii ukončit činnost 12 provozoven. Další desítky byly nuceny provést důkladnou očistu výrobních provozů.

Je všude, nebezpečná jen pro někoho

Listerie je běžně v půdě, prachu, povrchových vodách či na rostlinách. Přítomnost této bakterie ale ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, například po transplantaci, a u lidí s rakovinou či HIV/AIDS. Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz