Zpravodajství

Nokia vymění vadné baterie, pokud umíte anglicky

Nokia vymění vadné baterie, pokud umíte anglicky
Zdroj: TV Nova

Problémy s vadnými bateriemi BL-5C v telefonech Nokia nekončí. Společnost svým zákazníkům před týdnem nabídla, že jim špatné baterie zdarma vymění za nové. Teď se ale ukázalo, že zkontrolovat si funkčnost své baterie nemusí být pro některé uživatele úplně jednoduché.

Místo toho, aby nabila telefon, tak se přehřeje a spálí. Na problém některých baterií řady BL-5C společnost Nokia upozornila minulý týden.

Jak se ale ukázalo, pro společnost jsou na prvním místě zřejmě hlavně zákazníci, kteří mají internet a ovládají angličtinu.

Kontrola baterií totiž probíhá přes internetové stránky. Jsou v angličtině, němčině i v čínštině, čeština ale chybí.

"Tomu vůbec nerozumím, protože jsem se angličtinu neučila," řekla TV Nova jedna ze zákaznic Nokie. Nepříjemně mě překvapilo, že to nebylo napsáno v češtině," reagoval další zákazník.

Podle Sdružení obrany spotřebitelů jde ale o jednoznačné pochybení.
Pokud nerozumí anglicky, může zavolat naší helplinku, tvrdí Nokia. Tady ale čeká další překvapení. Helplinka, která má řešit problém zákazníka, je totiž placená.

Vadných baterií jsou miliony

Největší světový výrobce mobilů, kterým je finská Nokia, má problémy. Baterie typu BL-5C se totiž přehřívají. Celkem jich je vyrobeno 46 milionů. Užívají je i čeští občané.

Nejsledovanější zpravodajská relace v České republice a nejúspěšnější televizní zpravodajská relace v Evropě, snad i na světě.
Baterie vyrobil japonský konglomerát Matsushita Electric Industrial mezi prosincem 2005 a listopadem 2006. Mobily s těmito bateriemi se prodávaly i v České republice.

Uvedený typ je v mobilech od Nokie nejrozšířenější. Firma je dostává od několika výrobců a celkem jich od nich odebrala přes 300 milionů.
Podle marketingové ředitelky Nokie ČR Šárky Baronové jsou na přední straně baterie nápisy "Nokia" a "BL-5C". Na zadní straně je v horní části logo Nokia a v dolní identifikační číslo baterie o 26 znacích.

Výměna i na internetu

Podle tohoto kódu zákazníci zjistí, zda je jejich baterie vyrobena v uvedeném závodě a v uvedeném období. Číslo může zákazník zadat na informační stránce Nokie http://batteryreplacement.nokia.com/batteryreplacement/en/, kde se dozví, zda se jej výměna týká. V případě že ano, může si prostřednictvím webového formuláře objednat bezplatnou výměnu.

Přehřátí způsobuje zkrat při nabíjení baterie, která se poté uvolní. Nokia dodává, že celosvětově zaznamenala stovku takových případů. Zranění nikdo nehlásil.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz