Zpravodajství

Nemáte set-top-box? Na Domažlicku uvidíte jen zrnění!

Obyvatelé Domažlicka, kteří si nepořídili set-top-box, neboli kouzelnou skříňku, umožňující sledovat digitální vysílání, se od dnešní půlnoci na svůj oblíbený program nepodívají. Na Domažlicku v pátek totiž jako v první oblasti v republice skončí o půlnoci tradiční analogové pozemské televizní vysílání z vysílače Vraní vrch.

Pokud tam lidé nemají takzvané set-top boxy, satelitní komplet, kabelovou televizi nebo televizi s digitálním tunerem, uvidí od soboty na svých obrazovkách jen zrnění. Týká se to programů České televize a Novy. Prima se pilotního projektu digitalizace na Domažlicku neúčastní. Její pozemský příjem zde ale má jen omezený počet lidí.

Důvodem vypnutí analogového vysílání na Domažlicku je přechod na digitální rozhlas v sousedním Německu. Ten totiž ruší televizní vysílání v ČR.

Vysílač Vraní vrch podle některých odhadů mohl teoreticky pokrýt pozemním vysíláním oblast s až 200 000 obyvateli, ve skutečnosti ho využívala přibližně necelá polovina. Podle vedoucího projektu digitalizace v České televizi Pavla Hanuše digitální vysílání z Vraního vrchu přijme zhruba stejný počet lidí, kteří z něj brali i pozemské vysílání.

Namísto současných tří programů jich lidé digitalizací získají 16. K novým ČT 24 a ČT 4 Sport ještě 11 německých televizí. Špatné pokrytí digitálním signálem hlásí některé obce, například Klenčí pod Čerchovem, Všeruby nebo Rybník.

TV Nova rozdávala set-top-boxy

Přechod z analogového na pozemní digitální vysílání na Domažlicku se rozhodla podpořit i TV Nova. Kromě informační a osvětové kampaně, která běží v televizním vysílání Novy na Domažlicku a na internetových stránkách televize, pomohla TV Nova také přímo organizacím, jako jsou domovy důchodců, nemocnice nebo dětské domovy. Těm poskytla set-top boxy nebo prostředky na jejich nákup. Uvolnila na to částku v hodnotě 1,5 milionu Kč.

TV Nova už od počátku července vysílá na Domažlicku spoty, které na blížící se vypnutí analogového signálu diváky upozorňují. Další podrobnosti k tomuto tématu pak diváci najdou na webových stránkách TV Nova: http://www.nova.cz/vasetelevize/?212c=%3Bdigi%7E.

Co je to digitální vysílání

Digitální televizní vysílání se označuje zkratkou DVB (Digital Video Broadcasting). Je to zcela nový způsob šíření televizního signálu. Obraz a zvuk není v tomto přenášen spojitě, jako je tomu u analogového vysílání.

U digitální televize je obraz a zvuk převeden do podoby číslic 0 a 1. Zdánlivě nic neříkající čísla s sebou ale přinášejí celou řadu výhod. Obraz šířený digitálně je kvalitnější, než analogový. Společně s digitální televizí je možné nabízet další doplňkové textové a obrazové služby. A konečně v rámci stejného kmitočtového pásma lze vysílat více televizních kanálů, než doposud.

Dalo by se říci, že přechod na digitální televizi je něčím podobným, jako byl před dvaceti lety přechod od gramofonové desky k CD. Znamená to ale také, že pro příjem digitálního televizního vysílání je třeba si pořídit nový přístroj - televize a videa určená pro příjem analogového televizního signálu jej nedokáží zachytit.

 

TV Nova je v současnosti připravena pro šíření digitálního signálu na celém území republiky. Celý její vysílací řetězec je plně digitální a svůj signál předává v digitální podobě až na jednotlivé vysílače. Připravuje se dokonce na digitální vysílání v HD kvalitě.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz