Zpravodajství

Američanů v Iráku ubyde

Počet amerických vojáků v Iráku by do poloviny příštího roku mohl ze 168 tisíc klesnout na 130 tisíc, tedy na úroveň před jejich letošním posílením. Před kongresmany to ve Washingtonu prohlásil vrchní velitel amerických ozbrojených sil v Iráku generál David Petraeus.

Generálova zpráva je všeobecně považována za mimořádně důležitou pro rozhodnutí prezidenta Bushe o další strategii v Iráku. Petraeus nezastírá, že v zemi působí množství zahraničních teroristů, že se do jejích záležitostí vměšují Írán a Sýrie a pokračují také boje mezi sektářskými skupinami. Tvrdí ale, že sektářské násilí významně pokleslo, počet útoků na vojáky se prý snížil především v Bagdádu a v provinci Anbár.

Generál proto doporučuje stažení části vojáků domů tak, aby v příštím červenci dosáhl jejich počet v Iráku 130 tisíc. Pak by prý odsun mohl pokračovat. Prezidentovi doporučil, aby s rozhodnutím o tom jestli, o kolik a jak rychle stavy snížit, vyčkal do března. Od začátku invaze před čtyřmi lety padlo v Iráku více než 3700 Američanů a několik desítek tisíc Iráčanů.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz